Svijet

Orban: Situacija je teška i zabrinjavajuća, pao je i posljednji bastion u zapadnoj Evropi!

Sukob između vodeće mađarske stranke Fidesz, kojoj je na čelu Viktor Orban, i Evropske narodne stranke (EPP) trajao je dugo.

Orban: Situacija je teška i zabrinjavajuća, pao je i posljednji bastion u zapadnoj Evropi! Foto: Reuters
Jutarnji/AFPIzvor

Naravno, zbog politika nametanja političke kontrole nad medijima i pravosuđem koje je podsticala Fideszova vlada u Mađarskoj, a koje su u suprotnosti s vrijednostima EU.

Žan Klod Junker bivši predsjednik Evropske komisije iz redova EPP-a, Orbana je javno nazivao najmilijim diktatorom. Slovenski, tada lider opozicije, sada premijer Janez Janša je prije dvije godine rekao kako ne shvata članice EPP-a koje ne mogu na vlast u zemljama sjevera Europe, a traže izbacivanje Fidesza iz zajednice. Jer, Fidesz pobjeđuje i donosi važne glasove u Evropskom parlamentu.

No, pritisak je bio presnažan pa će Fidesz prvo biti suspendovan iz članstva, zatim postupno isključen iz frakcije u Evropskom parlamentu, a onda je Orbán odlučio da napusti EPP, poručujući da EPP više nije čuvar hrišćanskih vrijednosti u EU.

To bi značilo da  Fidesz jeste iako to nije potvrdio papa Franjo tokom nedavnog posjeta Budimpešti gdje se zadržao kratko, a “čuvara hrišćanskih vrijednosti” primio samo usput. Ali Orbán je požurio da se time pohvali na Tviteru. 

Borba za svoju stvar time nije završena. Poraz CDU/CSU na njemačkim izborima prošle nedjelje pravi je trenutak da se ponudi vlastito tumačenje pogrešnih politika.

Tako je Fidesz ove sedmice poslao poruku na brojne adrese - prenosimo je u cjelosti:

Dragi partneri,

Njemački izbori pokazuju koliko je EPP oslabio i izgubio podršku. U zapadnoj Europi pao je posljednji bastion. U idućim je godinama malo vjerojatno da će više od jedne od šest zemalja osnivača EU voditi vlada članice EPP-a.

Odluka birača da kazne CDU/CSU na izborima trebala bi biti uzbuna za one koji još uvijek promišljaju hrišćansku demokratiju i konzervativne vrijednosti.

Ipak, ne zabrinjava najviše poraz CDU-a. Zabrinjava teška situacija svih zapadnoevropskih stranaka članica EPP-a. Budući da će ljevičarski vođa zauzeti njemačko mjesto u Vijeću EU, hrišćanske demokrate uglavnom će predstavljati vlade iz Srednje Evrope, koje su većinom pod pritiskom medija srednje struje i briselskih birokrata.

Za razliku od zapadnoevropskih kolega, oni se i dalje drže. To nije slučajno. Oni govore narodu i nastoje ga zastupati. Nasuprot tome, birači su u više slučajeva žestoko kaznili bivše stranke desnog krila koje su se odlučile da zaštite od napada liberala zanemarivši svoje vrijednosti i podlegavši ljevičarskim politikama. U Evropi je CDU bila najveća članica EPP-a koju je ljevica najmanje napadala. I doživjela je istu sudbinu kao i ostale zapadnoevropske članice EPP-a.

EPP više ne predstavlja evropske hrišćansko-demokratske birače. EPP pati zbog slabog vođstva i otrovnog okruženja nastalog suparništvom samoimenovanih kandidata. Dok čekamo povratak desničarskih vlada u Italiji i Španiji, Poljska je najveća zemlja s konzervativnim vođstvom. Rumunija će uskoro biti najveća zemlja kojom upravlja vlada EPP-a. Obje se suočavaju sa sve većim pritiskom izvana.

Perspektive budućnosti Evrope ne mogu biti dalje od vizije zasnovane na hrišćansko-demokratskim načelima. Dok su sadašnji čelnici EPP-a dijelili evropsku desnicu i vlastitu političku porodicu, ljevica nije imala rezerve u srastanju s ekstremima i prihvaćanju radikalnih ideologija. EPP je oslabio, odrekao se političkog identiteta i izgubio uticaj.

Evropskoj desnici treba renesansa!

Lijep pozdrav,

Međunarodni sekretarijat Fidesza


Portal Analitika