Na optužnici je 108 osoba i 140 kompanija koje se terete za stvaranje kriminalne organizacije, pranje novca, utaju poreza i doprinosa.
Kada je u pitanju predmet ,,E-komerc“, istražitelji su opsežnim provjerama utvrdili da je utajeno 57 miliona eura.
Osim krivične pokrenuta je i finansijska istraga u kojoj će biti utvrđeno porijeklo imovine osoba koje su se našle na spisku okrivljenih, kao i tokovi novca preduzeća protiv kojih je podignut optužni akt.
Prema navodima optužnice koju je krajem januara podigla specijalna tužiteljka Sanja Jovićević, u „E-komercu“ su učestvovale kompanije registrovane kao rezidentna pravna lica koja se bave trgovinom i trguju preko vebsajtova.
U slučaju grupe koju je, kako se sumnja organizovao odbjegli biznismen, osnivači rezidentnih pravnih lica koja se bave trgovinom su tri mjeseca prije registracije u Crnoj Gori bili vlasnici firmi u Češkoj, Holandiji, Izraelu, Italiji, Francuskoj, Velikoj Britaniji, Kipru, Bugarskoj, Poljskoj, Malti, Gibraltaru, Madagaskaru i na Maršalskim Ostrvima.
Specijalno državno tužilaštvo osnovano sumnja da je 148 domaćih trgovaca koristilo „E-komerc“ kod Atlas banke i trgovalo preko 606 vebsajtova od kojih su 54 bili neaktivni.
Njihov promet je bio 73 miliona eura, 658 miliona dolara, milion britanskih funti i sedam miliona kanadskih dolara. Istraga ukazuje da su trgovci nakon realizovanih prometa i transfera novca pokretali postupak likvidacije svoje firme, a nijesu prijavili porez.
Da bi spriječili nepopravljive posljedice po državni budžet, predložili su blokadu 63 miliona eura koja su zatečena na računima okrivljenih trgovaca.
Do sada je tužilaštvo podiglo šest optužnica protiv Kneževića, njegovo ime se našlo u slučajevima koji su u javnosti poznati kao „Aerodrom“, „Global karbon“, „Kaspia“ i dva predmeta za pranje novca.
U svim slučajevima, osim u „Kaspiji“ predsjednik Atlas grupe označen je da je na čelu kriminalne grupe koja je po njegovom nalogu izvršavala nezakonitosti.
Viši sud je potvrdio optužni akt za „Kaspiju“, „Aerodrome“, „Global Karbon“.