U susret trećem Tivat Music festivalu koji će biti organizovan od 25. juna do 15. avgusta na različitim lokacijama na teritoriji opštine Tivat, juče je u Centru za kulturu upriličena press konferencija na kojoj je najavljen bogat program ove značajne kulturne manifestacije.
Festival organizuje fondacija TMF, pod pokroviteljstvom Centra za kulturu Tivat. Ovogodišnje izdanje festivala koje se realizuje pod sloganom „Tivat – More muzike“ biće svečano otvoreno u četvrtak 25. juna na Ljetnjoj pozornici u Tivtu uz opersko gala veče „Između neba i mora“ u izvođenju Bokeljskog simfonijskog orkestra, Gradskog hora Jadran, solista Milice Lalošević i Ermina Ašćerića pod dirigentskom palicom maestra Mladena Tarbuka.

„Slogan smo ove godine izabrali da bude More muzike sa velikom željom da zaista dovedemo sijaset i paletu različitih programa, muzičkih žanrova, stilova, izvođača u Tivat. Međutim, u međuvremenu, a sa svim mogućim događajima koji nas zaista okružuju, a koji nisu tako lijepi, učinilo nam se da treba da razmišljamo i na drugi način i da treba da napravimo jedan program koji je prije svega okrjepljujući. Okrepljujući za jednog običnog čovjeka koji nudi jedan prostor i vrijeme u kojem će svako od naših slušalaca moći da pronađe spas u sat vremena kvalitetnog programa u kojem može biti sam sa sobom i sa svojim najljepšim mislima“, navela je umjetnička direktorica festivala, prof. dr umjetnosti Dragana Jovanović.
Iz bogatog i raznovrsnog programa prof. dr Jovanović je izdvojila San o Mikrokozmi mlade autorke iz Bijelog Polja, Mione Cvijović, koja je, inspirisana čuvenim Njegoševim djelom, napravila jedno muzičko-scensko djelo, i to je program koji će biti održan u prostoru Gornje Lastve 7. avgusta.
“Učestvovaće Ansambl Boka koji koji je i osnovan na inicijativu TMF-a prije tri godine. Program izvode gudački kvartet i klavir, Miona Cvijović kao ta božanska iskra, autorka i performer, i dva glumca, Nemanja Todorović i Đorđije Tatić. Ono što bih takođe istakla kao veliki dobitak našeg festivala je program koji će se održati 31. jula u Nautičkom muzeju u Tivtu. To je autorski projekat Marka Nikodijevića, kompozitora sa zaista zavidnom svjetskom karijerom. On već dvadesetak godina radi u Njemačkoj, ali je naše gore list, pa nije možda čudno što je program koji je on napisao naslovljen O vječnoj svjetlosti na licima svetih tvojih: Molitve i antifoni. Pozvali smo izvanrednog violončelista iz Firence, Francesca Dillona. Premijera je u februaru ove godine održana je u Firenci, a prvo sljedeće izvođenje je ovdje u Tivtu”, kazala je ona.
Publiku će, kaže, zainteresovati to što će imati gongove, koji će biti pokretani sintetički, pomoću softvera.
“Uz to ćemo imati i solo čelo sa italijanskim kompozicijama 17. i 18. vijeka. Takođe, ponosni smo prije svega na ovu lijepu tradiciju koju smo sada već napravili, a to je da imamo ipak svoje produkcije. Ove godine imamo Pergolezijevu operu, Služavka gospodarica koja će biti izvedena 23. jula na sceni Doma vojske u Porto Montenegro. Mislim da će to biti veoma zanimljivo. To je prava pučka opera, koja će na najljepši način istovremeno opustiti naše slušaoce, a s druge strane, kao i svaka pučka opera, pozvati na promišljanje o nekoj etici. Za kraj, 15. avgusta u Luštia Bay-u će nastupiti ansambl Janoška koji je toliko dobar utisak ostavio prošle godine da smo ih pozvali da nam i ovoga puta zatvore festival“, ispričala je Jovanović.
U ime pokrovitelja festivala i domaćina konferencije, govorio je direktor Centra za kulturu Tivat, Goran Božović koji je istakao da Tivatski muzički festival ima ozbiljnu ulogu što se tiče kulturno-turističke ponude Tivta.
„Naročito sam ponosan što smo već u ovoj godini na trećem izdanju festivala dostigli taj nivo kvaliteta rada da mi možemo sa ponosom otvaranje ovako velikog značajnog festivala praktično realizovati sa domaćim snagama - uz podršku virtuoza koji nam dolaze u goste, ali dominantno domaćim snagama. TMF praktično stoji rame uz rame sa nadaleko poznatim i proslavljenim Kotor Artom, koji je produkcioni partner našeg festivala. To su dva najkvalitetnija muzička festivala u Crnoj Gori, a i šire”, kazao je on.
Predsjednica Fondacije Tivat Music festivala Andrea Orlando Tripović koja predvodi Gradski hor Jadran ukazala je na važnost podrške koju dobijaju od TMF-a i Centra za kulturu.

„Ponosni smo što što prvi puta imamo privilegiju pjevati sa BSO. U kratkom periodu hor Jadran je dostigao jedan nivo. Hvala Dragani i maestru Tarbuku koji su vjerovali u nas. To su ljudi amateri, njih 40-50. I dalje vlada taj entuzijazam. Hor je promoter kulture grada. Ono što me žalosti je da hor ne nastupa u svom gradu. Jasno, nastupa u svojoj matičnoj kući i na TMF, ali ne nastupa na poziv Turističke organizacije. I tužna sam zbog toga. Hor već dvije godine priprema himnu Crne Gore koju bi sa ponosom pjevao na Dan grada. Ali nikad nije došlo do saradnje. Himnu ćemo izvesti na otvaranju festivala. Da nema velike ljubavi hor ne bi napredovao. Hor će ostati i dalje, nadam se uz više sluha za buduće projekte. Političari ne bi trebali biti ispred kulture. Hor će ostati a svi ostali ćemo poći. Dođite na otvaranje i podržite nas”, kazala je prof. Orlando Tripović
Navela je da će ove godine TMF otvoriti himna koju će izvesti sa Bokeljskim simfonijskim orkestrom.
“Hor Jadran je 50 građana amatera, koji zaista vole muziku, da ne vole, ne bi došli do ovog rezultata. Da nema te velike ljubavi, mislim da hor ne bi napredovao. Hor Jadran će nastaviti dalje, nadam se da ćemo imati sluha za buduće projekte. Kultura mora biti na prvo mjestu, ne radi mene, nego radi djece koja nam ostaju ovdje“ navela je Orlando Tripović.
Zadovoljstvo što će Bokeljski simfonijski orkestar otvori treće izdanje Tivat Music Festivala izrazila je mr Andrea Živković direktorica i jedna od osnivačica Bokeljskog simfonijskog orkestra.
„Osim otvaranja imamo još dva projekta na TMF-u - izvođenje Služavke gospodarice 23. jula u Domu vojske i izvođenje Dječje muzičke bajke Klinika lutaka u Centru za kulturu 13. avgusta. Ta Dječja muzička bajka će biti u izvođenju kvinteta Bokeljskog simfonijskog orkestra, ali glavnu scenu će da dijele djeca upravo iz sve tri opštine Kotora, Tivta i Herceg Novog,“ saopštila je Živković.
Maestro Mladen Tarbuk pohvalio je napredak u kvalitetu TMF-a, te istakao da je ovo tek početak saradnje Gradskog hora Jadran i Bokeljskog simfonijskog orkestra.
„Vrlo je teško organizovati neki koncert i neki program na kojem zajedno združeno djeluju hor i orkestar i ovo je, ja se nadam, početak jednog dugog prijateljstva tokom kojeg će se stvoriti već mnoga druga djela i mnogi drugi programi. Mi smo već imali jednu zajedničku probu koja je bila vrlo uspješna i ja mogu najaviti da će taj naš zajednički nastup sasvim sigurno biti dobar,” najavio je Tarbuk.










