Ministri energetike zemalja proizvođača nafte dogovorili su se danas da počev od novembra smanje proizvodnju za dva miliona barela dnevno, što je više od očekivanog. Članice kartela sastali su se u svom sjedištu u Beču prvi put uživo od izbijanja Kovid-19 pandemije 2020. godine.
"OPEK plus" je saopštio da je odluka zasnovana na "nesigurnosti koja okružuje predviđanja na planu globalne ekonomije i tržišta nafte".
Ministar energetike Saudijske Arabije Abdulaziz bin Salman ukazao je na proklamovanu ulogu naftaškog kartela kao čuvara stabilnih energetskih tržišta i izjavio novinarima u Beču: "Ostajemo snaga za umjeravanje, da donesemo stabilnost".
Uticaj smanjivanja proizvodnje na cijene nafte - a time i na cijene benzina koji se pravi od sirove nafte - ipak će biti u neku ruku ograničen, jer članice "OPEK-a plus" ionako ne mogu da ispune sopstvene kvote.
Odluka o smanjenju može pomoći Rusiji, članici te alijanse, da prebrodi sve izvjesniju evropsku zabranu najvećeg dijela uvoza njene nafte. Ta odluka je donijeta usred energetske krize koju je stvorila Rusija smanjenjem isporuka prirodnog gasa Evropi, što njeni lideri nazivaju odmazdom Moskve zbog podrške Ukrajini - meti ruske invazije - i uvođenja sankcija Rusiji.
Cijene nafte, a samim tim cijena benzina na pumpama, osjetljivo je političko pitanje i u SAD uoči predstojećih djelimičnih poslaničkih izbora.
"Predsjednik (SAD, Džozef Bajden) razočaran je kratkovidom odlukom 'OPEK plus' da smanji proizvodne kvote dok se globalna ekonomija bori sa neprekidnim negativnim posljedicama Putinove invazije na Ukrajinu", saopšteno je večeras iz Bijele kuće.
Kako se dodaje, "ta odluka će imati vrlo negativne posljedice po zemlje sa nižim i srednjim prihodima, koje se već muče sa skupljim cijenama energenata", a Bajdenova administracija radiće sa Kongresom SAD na dodatnim mjerama za smanjenje kontrole OPEK-a nad cijenama energenata.
Visoka inflacija predstavlja veliku brigu za Bajdena i smanjuje šanse Demokratske partije SAD za uspjeh na "midterms" izborima u novembru.
Snabdijevanje naftom moglo bi se dodatno smanjiti u narednim mjesecima sa stupanjem najavljene evropske zabrane gotovo cjelokupnog uvoza nafte iz Rusije.
Komentari (1)
Toliko koliko razvijeni Zapad ugrozava sve ostale. Ovo je direktni napada na Zapad, jer u ovoj ekonomskoj krizi, dodatno poskupljenje energenata znaci sigurnu recesiju vecine ekonomija Zapada i onda se neko cudi sto ce Zapad odgovoriti na ovo. Slicno nesto se desilo i sedamdesetih godina kada je bila naftna kriza, a onda se neko cudi sto je Zapad poceo direktno da se mijesa i ucestvuje u bliskoistocnim pitanjima.