Komentar

Opasan presedan Beograda

Izvor

Politički analitičar iz Beograda, profesor dr Dušan Janjić, optužio je predsjednicu srpske skupštine Slavicu Đukić - Dejanović da je zakazivanjem pa otkazivanjem posjete predsjednika crnogorskog parlamenta Ranka Krivokapića Beogradu, napravila opasan presedan koji će imati dugoročno loše posljedice po odnose dvije države.

- Ne vidim ni jednu pozitivnu stranu tog poteza i Đukuć - Dejanović bi morala da snosi određene konsekvence. Ako Boris Tadić razmišlja o sebi, zvanična Srbija mora da traži da se Dejanović Đukić makar izvini, a i potraži neku vrstu odgovornosti koju šef parlamenta treba da trpi zbog narušavanja prakse parlamentarne saradnje, kao i jačanja odnosa u regionu, kazao je Janjić za Portal Analitika.

Miješanje u unutrašnje stvari Crne Gore : Komentarišući medijske informacije da se otkazivanje posjete dovodi u vezu sa predstojećim lokalnim izborima u Crnoj Gori, Janjić je kazao da postoji informacija da je Beograd, pa i sam Boris Tadić, direktno umiješao u ohrabrivanje opozicije da nastupi zajedno na lokalnim izborima u Crnoj Gori.

- Ne znam da li je bilo drugih uticaja sa strane, da li je i njemački ambasador Petar Plate u toj priči, ali znam da postoji informacija da je srpski predsjednik Boris Tadić održao sastanak na kome je ubjeđivao predsjednika SNP-a Srđana Milića da se prilključi cijeloj ekipi i uđe u priču o ujedinjavanju opozicije, kaže Janjić.

Poznati srpski analitičar smatra da je ''vrlo neprijatno'' što informaciju predsjednikTadić nije demantovao – u slučaju da i nije bilo tog sastanka.

- Dejanovićkin potez može da posluži kao dokaz da se sastanak dogodio stvarno, odnosno da se Srbija umiješala u unutrašnje stvari Crne Gore. Lokalni izbori pa i svi izbori su unutrašnje stvari svake države i niko sa strane nema pravo da se miješa, navodi Janjić.

Prema njegovim riječima, ako je informacija o sastanku tačna, Dejanović-Đukić i Tadić moraju da objasne kako je sad njima odjedanput politički blizak i drag Medojević - čovjek koji je bio za državnost Crne Gore i koji je, smatra Janjić, podržao Mila Đukanovića u situaciji referenduma i donošenju novog crnogorskog Ustava.

- Biće da u ovom konkretnom slučaju nije riječ ni o međudržavnoj politici već je u pitanju politička mržnja i fokusiranost prema Đukanoviću i Krivokapiću. Ako je to motiv politike Dejanovićke i Borisa Tadića onda je to je vrlo opasno za Srbiju, kaže Janjić.

0905janjic2Potez van demokratske parlamentarne prakse: Profesor Janjić, koji je i predsjednik Foruma za etničke odnose, ocijenio je da je otkazivanjem posjete Srbija napravila potez koji šteti, ne samo bilateralnim, nego i odnosima u regionu.

- Praksa je da, čak i ako postoje tenzije između država i Vlada, obično se parlament i njihovi predstavnici koriste da ublaže političke netrpeljivosti. Često se dešava da dođe do posjete parlamentaraca upravo kad ne mogu da se vide ili pregovaraju predstavnici Vlada, kaže Janjić, dodajući da je Dejanović - Đukić takvim ponašanjem izašla iz okvira demokratske evropske parlamentarne prakse.

Krivokapić je čovjek sa druge strane: Dr Janjić ocjenjuje da potez srpske predsjednice parlamenta treba gledati i u kontekstu srpsko-crnogorskih odnosa, prije svega ne treba zanemariti ni činjenicu da predsjednik SDP-a Ranko Krivokapić spada u onu grupu crnogorskih političara koju Slavica Đukić Dejanović i mnogi političari sličnog profila u Srbiji ne vole.

- Krivokapić je čovjek koji je u odnosu na njih na - drugoj strani. On je političar koji je imao potpuno jasne stavove o politici Slobodana Miloševića i o ratu. Očigledno je da Slavica Đukić - Dejanović mnoge elemente Miloševićeve politike ožiivljava u odnosu prema Crnoj Gori, tvrdi Janjić dodajući da je očigledno da oni Crnu Goru ne vide kao nezavisnu državu.

-  I tu Ranko Krivokapić, kao neko koga oni određuju kao crnogorskog nacionalistu u Srbiji može biti neprijatan sagovornik. Ali to ne smije da bude razlog za otkazivanje, jer je u pitanju zlopotreba pozicije predsjednika parlamenta, kaže Janjić.

Dačić zaboravio da je Krivokapić ''jak'' u Internacionali: Sve će se, tvrdi Janjić, odraziti i na proklamonaovanu ideju Ivice Dačića da njegova stranka, Socijalistička  partija Srbije, postane punopravni član Socijalističke internacionale.

- Dejanović i Dačić su zaboravili da je Krivokapić potpredsjednik Socijalističke internacionale i da je zadužen za jugoistpočnu Evropu. Predsjednik SDP-a je jedna od ključnih ličnosti i za ono što je ambicija Ivice Dačića da raskrsti sa prošlošću i postane član Socijalističke internacionale, tvrdi Janjić, zaključujući da je Đukić - Dejanović ovim potezom nanijela vrlo ozbiljan udarac ne samo ambiciji SPS-a da uđe u Internacionalu, već da je ona ''polila hladnom vodom'' Borisa Tadića, Ivicu Dačića i Jorgosa Papandreua kao predsjednika Internacionale.

- Upravo je aktuelni premijer Grčke Papandreu na insistiranje Borisa Tadića lično založio svoj kredibilitet da se kako - tako prihvati SPS. Ovim ona pokazuje da nije čak ni na nivou partijske politike a kamoli državne politike. Očigledno je da je SPS-u mnogo važnija prošlost, svađanje dva naroda nego saradnja, zaključio je za Portal Analitika politički analitičar Dušan Janjić.

Nenad Zečević

Portal Analitika