Društvo

Ombudsman: Nadležni organi za sada preduzimaju adekvatne mjere u slučaju škole "9. maj"

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda ocijenio je da nadležni organi za sada preduzimaju adkvatne mjere i radnje nakon prijetnja učenika osnovne škole "9. maj" u Sutivanu kod Bijelog Polja.

Ombudsman: Nadležni organi za sada preduzimaju adekvatne mjere u slučaju škole "9. maj" Foto: Institucija Zaštitnika ljudskih prava i sloboda
Portal AnalitikaIzvor

„Vršnjačko nasilje ostaje jedan od najizraženijih problema u oblasti dječjih prava u Crnoj Gori, a za bolji sistemski odgovor potrebno je pojačati preventivne aktivnosti, multidisciplinarnu saradnju nadležnih organa, ali i odgovornost cijele zajednice“, saopšteno je iz institucije Zaštitnika. 

Ministarstvo prosvjete: Od ponedjeljka redovna nastava u OŠ "9.maj"
0
Ministarstvo prosvjete: Od ponedjeljka redovna nastava…
19.11.2023 10:24

Iz te institucije su kazali da očekuju posvećeno i ažurno postupanje u nastavku procesa prema svim uključenim stranama, u cilju prevazilaženja problema i uspostavljanja zadovoljavajuće atmosfere u školi i lokalnoj zajednici.

„Uz dužno poštovanje i razumijevanje uznemirenosti i straha koje je izazvala ova situacija, molimo javnost za više senzibiliteta u komentarisanju ove situacije, budući da su primijećeni zabrinjavajuće neprimjereni i neprihvatljivi komentari na pojedinim portalima i društvenim mrežama. To svakako nije u najboljem interesu bilo kog djeteta i može samo dodatno usložiti problem“, navodi se u saopštenju ombudsmana.

Dodaje se i kako u susret Međunarodnom danu djeteta, svi zajedno treba da povedemo više računa o ambijentu u kom odrastaju i u kom se vaspitavaju djeca i mladi, ali i da pružimo neophodnu podršku i pomoć kada je to potrebno.

„Iz prakse Zaštitnika primjetno je da vršnjačko nasilje uglavnom nije prepoznato blagovremeno, zbog čega izostane adekvatna reakcija. Takođe je uočeno da neke obrazovno-vaspitne ustanove identifikuju samo posljedice neprilagođenog i nasilnog ponašanja, a da se ne utvrdi uzrok takvog ponašanja u svakom konkretnom slučaju, odnosno što je to dijete htjelo poručiti svojim ponašanjem“, objasnili su.

Potrebno je, dodali su, ohrabriti i porodice, kao najvažnije karike lanca u vaspitanju i razvoju djece, da se ne ustručavaju, već da obavezno potraže stručnu pomoć kada njihovi napori nisu dovoljni da pomognu djetetu koje ispoljava problematično ponašanje.

„Uz jačanje kapaciteta psihološko-pedagoških službi, neophodno je sprovoditi i sadržajnije preventivne aktivnosti među djecom, kako bi shvatili da svojim djelovanjem nekada mogu spriječiti nasilje u školi ili van nje. Generalno posmatrano, neuspjeh je cijelog društva ukoliko jedna situacija dovede do stigmatizacije koja će obilježiti nečije odrastanje, umanjiti ili onemogućiti šanse za reintegraciju, a nerijetko negativno dugoročno uticati i na cijelu jednu porodicu“, zaključili su iz institucije Zaštitnika.

Portal Analitika