Crna hronika

Dječak osumnjičen za višemjesečno uznemiravanje djevojčice otkriven nakon nekoliko mjeseci

Ombudsman: Izostala je reakcija nadležnih, nijesu prepoznali nasilje

Epilog slučaja višemjesečnog maltretiranja djevojčice i njene porodice na društvenoj mreži Tik Tok. Roditelji djevojčice u više navrata prijavljivali su slučaj policiji, lažni profil nije bilo moguće ukloniti

Ombudsman: Izostala je reakcija nadležnih, nijesu prepoznali nasilje Foto: Pixabay
PobjedaIzvor

Budvanska policija je podnijela krivičnu prijavu državnom tužiocu u Osnovnom državnom tužilaštvu u Kotoru protiv maloljetnog V. R. (14) zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo neovlašćeno prikupljanje i korišćenje ličnih podataka i krivično djelo proganjanje, na štetu maloljetne B. R. iz Budve, kao i za krivično djelo ugrožavanje sigurnosti na štetu M. P. iz Podgorice.

Ovo je epilog slučaja višemjesečnog maltretiranja maloljetne djevojčice i njene porodice na društvenoj mreži Tik Tok. Roditelji djevojčice su u prvoj polovini aprila u više navrata prijavljivali slučaj policiji.

Institucija zaštitnika ljudskih prava i sloboda u izvještaju je ocijenila da nadležni organi u ovom slučaju nijesu postupali pravovremeno, niti u koordiniranoj akciji, a kao zabrinjavajuće je ocijenjeno što u početku nije ni prepoznato da je riječ o nasilju na internetu.

Policija je juče saopštila da je osumnjičeni maloljetnik još sredinom februara neovlašćeno pribavio lične podatke maloljetne djevojčice, odnosno je sa njenog privatnog profila na jednoj društvenoj mreži preuzeo fotografije i video snimke kako bi napravio više lažnih profila bez njene saglasnosti i objavljivao preuzete materijale.

Majka djevojčice ispričala je ranije za Pobjedu da je neko na društvenoj mreži Tik Tok otvorio lažni profil na ime djevojčice gdje objavljuju vulgaran i opasan sadržaj. Objavljena je bila i fotografija djevojčice uz broj telefona njene majke i informaciju da je navodno nestala. Vijest je potom počela da se dijeli i na Fjesbuku, nakon čega je porodicu pozivala uznemirena rodbina i građani. Djevojčica je, međutim, sve vrijeme bila kod kuće.

Nakon prijave policiji, u popodnevnim satima na Instagramu je djevojčica dobila podršku i uslijedile su molbe da se ugasi nalog na Tik Toku. Međutim, i onima koji su je podržavali počele su da stižu prijetnje u smislu da joj neće niko pomoći, te da će je kidnapovati.

Nadležni zakazali

Ombudsman je napisao i da se i pored prijavljenog uznemiravanja i evidentnih prijetnji stiče utisak da nadležni organi nijesu sa dovoljnom pažnjom shvatali djevojčicine prijave, te da zadugo tužilac nije nalazio elemente i adekvatan razlog za pokretanje postupka po službenoj dužnosti.

– Centar za socijalni rad kao veoma važna karika u procesu zaštite djeteta od bilo koje vrste nasilja i uznemiravanja još uvijek nije preduzeo niti jednu radnju u odnosu na djevojčicu i njenu porodicu – navodi se u mišljenju.

Policija je juče saopštila da je osumnjičeni V. R. u navedenom periodu „ugrozio sigurnost maloljetne B. R. i na način što je na lažnom profilu, pod njenim imenom, objavio da je ona nestala, kao i da je proganjao, snimao i objavljivao snimke na društvenoj mreži o njenom kretanju, a potom tekstualnim opisom na snimcima i fotografijama sa njenim likom prikazivao gdje se maloljetna B. R. nalazi u tom trenutku“.

Policija objašnjava da je osumnjičeni počinio još jedno krivično djelo na štetu drugog lica na način što je sa lažnog profila djevojčice objavljivao fotografije M. P. koje su pratili tekstualni opisi prijeteće sadržine.

- Maloljetni V. R. je vršenjem ovih djela izazvao osjećaj ugroženosti i strah od napada na život i tijelo kod maloljetne B. R. i njene porodice i M. P. Ovi događaji su izazvali i uznemirenost javnosti – kaže se u saopštenju.

Uzimajući u obzir to da se radi o krivičnom djelu proganjanja na štetu maloljetnog lica, navode u policiji, službenici Centra bezbjednosti Budva su sa posebnom pažnjom nakon izvršenih analiza od samog zaprimanja prijave, pristupili preduzimanju mjera i radnji u cilju rasvjetljavanja krivičnog djela.

Policija je izvršila pretres stanova i drugih prostorija na nekoliko lokacija, kao i informaciono-tehnološka vještačenja više elektronskih uređaja. Tokom trajanja cijelog predmeta bili su uključeni i pripadnici Grupe za sprečavanje krivičnih djela visokotehnološkog kriminala.

– Pripadnici policije su preduzimali niz aktivnosti sa posebnim akcentom na zaštiti maloljetne djevojčice – navodi se u saopštenju.

ZAKAŠNJELA REAKCIJA?

Institucija zaštitnika ljudskih prava i sloboda u svom mišljenju navodi da činjenica da nadležni organi nijesu pravovremeno prepoznali da je u pitanju vid nasilja prema djevojčici, zloupotrebom informacionih tehnologija, zabrinjava jer je to jedan od vrlo rasprostranjenih oblika nasilja i zlostavljanja, posebno među adolescentima.

Ovom slučaju se od strane tužioca posvetila pažnja tek nakon nekoliko prijava, u dugom vremenskom periodu, koje su evidentno imale elemente proganjanja dok se Centar za socijalni rad do danas nije ni uključio.

- Uznemirenost djevojčice i zabrinutost njene porodice je bila evidentna i jasno je ukazivala da su u položaju žrtve koja strahuje od sljedećeg „napada“ i mogućih ostvarivanja prijetnji. Zaštitnik zapaža da Centar za socijalni rad nije preduzeo radnje i mjere iz svoje nadležnosti, a u cilju pružanja pomoći i podrške djevojčici i njenoj porodici. Elementi nasilja su bili više nego jasni a uznemirenost i uplašenost djevojčice evidentna, te nije jasna potreba nadležnog organa za socijalnu i dječiju zaštitu da traži smjernice za postupanje, u konkretnom slučaju od Ministarstva – navodi se u mišljenju ombudsmana.

Bez zaštite

Zaštitnik ljudskih prava smatra da je koordinisana aktivnost predstavnika policije i Centra za socijalni rad u svim slučajevima kada je u pitanju maloljetno lice minimum standarda koji se u postupanju očekuje, međutim u konkretnom slučaju je to izostalo.

Nepostupanje nadležnih službi i organa, posebno u prvom periodu kada su uznemiravanje i prijetnje počele, dovelo je djevojčicu u stanje ozbiljne uplašenosti i nepovjerenja, ali i neizvjesnosti što će sa njom biti jer ne nailazi na podršku, povjerenje i zaštitu nigdje gdje se obrati, navodi se u mišljenju.

Ovakva situacija ukazuje da i pored svih aktivnosti koje su preduzimane od strane nadležnih organa, ne postoji koordinisana saradnja niti utvrđeni pravci djelovanja u cilju prepoznavanja problema i njegove identifikacije kao i uređivanje mehanizama zaštite.

Zaštitnik je mišljenja da je neophodno angažovanje različitih subjekata u cilju efikasnog i pravovremenog postupanja, koji će koordinisanim djelovanjem pravovremeno preduzimati efikasne radnje i mjere u cilju zaštite i podrške djeci koja su žrtve nasilja, zlostavljanja i/ili uznemiravanja bilo koje vrste.

Portal Analitika