Društvo

Šofranac: Raseljeni na Koniku ubuduće sami da plaćaju struju, ne mogu biti privilegovani

Izvor

Predsjednik Udruženja raseljenih Roma i Egipćana Ganija Pajazitaj kazao je Portalu Analitika da među stanovnicima izbjegličkog kampa vlada opšte nezadovoljstvo zbog najave Elektroprivrede da im ubuduće naplaćuje struju. “Ova odluka je smiješna. Odakle da plaćamo struju a i ovako jedva preživljavamo, nemamo ni za hranu. Druga je priča da imamo "normalan” smještaj, ali da plaćamo struju za kontejnere to ne možemo da prihvatimo. Nikome to ne odgovara, u kampu trenutno vlada veliko nezadovoljstvo zbog ovih najava- kazao je Pajazitaj.

Šofranac sa druge strane kaže da postoji mogućnost da se korisnicima kontejnerskog smještaja subvencionira struja, ali da o tome odlučuje Ministarstvo rada i socijalnog staranja kome trebaju da upute zvaničan zahtjev. Na pitanje da li su raseljena lica upoznata sa načinom na koji će moći da ostvare svoja prava, sobzirom na činjenicu da većina ne radi niti imaju prihode, Šofranac je kazao da će ubrzo biti organizovan sastanak u Kampu te da će predstavnike informisati o namjeri Elektroprivrede i o njihovim pravima i obavezama.

- Iz Ministarstva rada i socijalnog staranja su me obavijestili da ima dosta elemenata da kao najranjivije grupe ostvare pravo na subvencije koje participira Vlada. Operativni tim će uskoro održati sastanak gdje ćemo njihovim liderima ukazati šta trebaju konkretno da urade ali generalno su upoznati sa tim jer smo im već predočili odluku nadležnih- kazao je Šofranac Portalu Analitika.

0808tekstredzahranuslokŠofranac dodaje da država nije dužna nikome da izmiruje obaveze prema Elektroprivredi te da će ubuduće stanovnici kampa morati to da rade sami.

- Sobzirom da stanovnici kampa do sada nijesu plaćali ni struju ni vodu ni komunalne usluge već su se napajali sa jednog strujomjera niko nikad nije mogao da izračuna kolika je bila stvarna potrošnja. Dakle Vlada želi da se ova oblast reguliše, kao što je to slučaj i sa domicilnim stanovništvom- napomenuo je Šofranac i dodao da stanovnici izbjegličkih naselja u Beranama i Pljevljima sami plaćaju struju.

Šofranac napominje da je do sada postavljeno 180 kontejnera a do kraja nedjelje planirano je da se postavi ukupno 213 kontejnera koje će koristiti 150 porodica sa 800 lica kojima su ranije u požaru izgorjele barake. Šofranac napominje da su kontejneri srednjeročno rješenje, dok se raseljenima u podgoričkom izbjegličkom kampu ne obezbijedi bolji smještaj.

- Svako lice koje koristi kontejnerski smještaj moraće da sklopi ugovor sa Ministarstvom unutrašnjih poslova o korišćenju kontenjera a nakon toga dužni su da individualno sklapaju ugovore sa EPCG da bi se priključili na distributivnu mrežu. Naravno, na njima je da odluče da li žele da sklope ugovor sa EPCG ili ne, ali neka im bude jasno da Crna Gora više ne može da im plaća struju- naglašava Šofranac.

Iz EPCG kazali su Portalu Analitika da potrošači sa Izbjegličkog naselja – Vrela 2“ imaju najveći dug za električnu energiju i to “u kategoriji ostala potrošnja u Podgorici koji prelazi 700 hiljada eura”.

- Svi potrošači bez obzira na socijalni status moraju na mrežu biti priključeni uz saglasnost EPCG , dok za eventualne subvencije za ranjive kupce nije nadležna EPCG. Svako postupanje koje nije u skladu sa navedenim predstavljalo bi kršenje zakona države Crne Gore za koje bi se teretila EPCG- kazali su Portalu Analitika. Iz EPCG pojašnjavaju na koji način će stanovnici u Kampu moći da se priključe na distributivnu mrežu.

- Da bi novoizgrađeni objekti u Izbjegličkom naselju na Koniku dobili status potrošača neophodno je Elektrodistribuciji Podgorica dostaviti Rješenje o lokaciji (dokument izdaje Opština Podgorica ) i projekat elektroinstalacija. Nakon dostavljanja pomenute dokumentacije ED Podgorica izdaje elektroenergetsku saglasnost u kojoj su navedeni uslovi za priključenje, odnosno način na koji je neophodno da se tehnički izvedu priključci kako bi bili priključeni na mrežu. Zatim slijedi realizacija uslova iz saglasnosti i kontrola koja ukoliko pokaže da su priključci izvedeni na način na koji je to propisala ED Podgorica, potrošači mogu biti priključeni na mrežu- naveli su iz Elekroprivrede i napomenuli da dinamika realizacije pomenutih postupaka ne zavisi od EPCG.

Podsjetimo, stanovnicima izbjegličkog kampa na Koniku prije nekoliko mjeseci u požaru su izgorjele barake, nakon čega su kao privremeno rješenje smješteni u šatore. Sada su im obezbijeđeni kontejneri koje će koristiti dok im nadležni trajno ne riješe pitanje smještaja.

Portal Analitika