Društvo

Održana 28 sesija Igmanske inicijative

Dvadeset osma sesija Igmanske inicijative održana je danas na Pravnom fakultetu u Podgorici, na temu “Zapadni Balkan između non-papera i EU integracije” na kojoj je učešće uzelo preko 20 univerzitetskih profesora, građanskih aktivista, bivših i sadašnjih diplomata, predstavnika državnih organa i civilnih asocijacija. 

Održana 28 sesija Igmanske inicijative Foto: cv
Portal AnalitikaIzvor

Sesijom Inicijative predsjedavao je dr Branislav Radulović (kopredsjednik Inicijative za Crnu Goru) koji je istako da je “Izbor teme za ovu sesiju opredjeljen činjenicom da proces progovaranja za učlanjenje u EU na Zapadnom Balkanu traje izuzetno drugo, da je evidentna stagnacija u spoljnim i unutrašnjim energijama koje bi primarno trebalo da indukuje Berlinski proces, te da se, svremena na vrijeme, pojavlju bočne ili nepotpisane incijative koje, ne rijetko, kontiraju deklarisanom cilju integraciji Zapadnog Balkana u EU“.

Učesnicima sesije, obratili su se predsjednici Savjeta Inicijative Aleksandar Popov (Srbija), Vehid Šehić (BiH) i Branko Lukovac (Crna Gora) koji su dali pregled stanja na nacionalnom nivou. 

Dvadeset osma sesija Igmanske inicijative, održana je kao otvoreni forum, sa ciljem da se u formi akademskog dijaloga identifikujemo „slabe tačke“ na nacionalnom i medjunarodnom terenu koje ovaj proces integracija čine dugim, neizvjesnim i u konačnom neučinkovitim.

"U otvorenom dijalogu, koji je obuhvatio pitanja perspektiva i limita za evropsku integraciju Zapadnog Blakana, učestovali su Momčilo Radulović (predsjednik Evropskog pokreta), Miodrag Vlahović (diplomata), Siniša Bijeković (Zaštitnik ljudskih prava i sloboda), dr Gorana Djurović (profesor i raniji ministar evropskih integracija), Zorka Kordić (Glavni pregovarač sa EU), Srdjan Perić (građanski aktivista), Aleksandar Drljević (raniji glavni pregovarač), Ljubomir Filipović (politikolog) i drugi", navode u saop[tenju. 

Na sesiji su dodatno prezentirani rezultati projekta Inicijative „Indeks regionalne saradnje“ koju će predstaviti Milan Antonijević (Srbija), a učesnicima sesije obratio se i prodekan Pravnog fakulteta UCG dr Nikola Dožić.

Igmanska inicijativa je najšira koalicija civilnih asocijacija, istaknutih pojedinaca, građanskih aktivista, pripadnika akademske zajednice i kulturnih djelatnika sa prostora Srbije, BiH, Hrvatske i Crne Gore koja se zalaze za unapređenja odnosa na Zapadnom Balkanu. Inicijativa je posebno prepoznata u okviru Berlinskog procesa i danas je jedina autonomna asocijacija, koja, sa neprekidnim djelivanjem od preko 20 godina i dalje aktivno okuplja progresivne djelove drustva u sve četiri države nekadašnjeg “Dejtonskog četvorougla”.

Organizaciju 28 sesije Igmanske inicjative, ove godine odružala se u Crnoj Gori, uz partnersku saradnjusa Udruženjem pravnika Crne Gore i Pravnim fakultetom UCG.

Portal Analitika