Članovi Radne grupe za 11. poglavlje su kolegama iz Evropske komisije predstavili karakteristike crnogorske poljoprivrede, zakonodavni okvir i nivo njegove usaglašenosti s pravnom tekovinom EU u ovom pregovaračkom poglavlju.
U oblasti poljoprivredne politike i administrativne strukture, članovi Radne grupe su predstavili mjere direktne podrške, način finansiranja crnogorske poljoprivrede, finansijsku kontrolu poljoprivrednih troškova, kao i planove za integrisani sistem kontrole i administracije (IACS).
U dijelu pripreme za uspostavljanje operativnih struktura za V komponentu Ipe za ruralni razvoj, predstavljene su aktivnosti za sprovođenje mjera ruralnog razvoja koje su definisane kroz projekt Svjetske banke MIDAS, kao i obuke koje se sprovode uz podršku instrumenata tehničke pomoći EK.
Članovi radne grupe su predstavili stepen usklađenosti za oblast trgovinskih mehanizama, koji se odnose na proizvode životinjskog porijekla, ratarsko povrtarske kulture, žitarice, voće i povrće, vino, maslinovo ulje i alkoholna pića. Takođe, predstavljeno je trenutno stanje u oblastima organske proizvodnje i politike kvaliteta, gdje je Crna Gora u pogledu usaglašenosti napravila najveći napredak.
Predstavljeni su postojeći kapaciteti za efikasno sprovođenje propisa u ovim oblastima, kao i planovi daljeg usklađivanja sa pravnom tekovinom i standardima EU.
Evropska komisija je izrazila zadovoljstvo kvalitetom pripremljenih materijala i izlaganjima članova radne grupe za 11. poglavlje. Ocijenili su da u narednoj fazi fokus treba da bude na jačanju administrativnih kapaciteta s akcentom na strukture za V kompomentu Ipe, odnosno buduće Agencije za plaćanje čije formiranje je preduslov za korišćenje Evropskih fondova za poljoprivredu i ruralni razvoj.
Održavanjem bilateralnog sastanka završena je faza analitičkog pregleda usklađenosti za 11. poglavlje, nakon čega će Evropska komisija sačiniti izvještaj o skriningu koji će predstavljati osnovu za dalji tok pregovora u oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja.