Još jedna velika pobjeda sjajnih 'lavova'

Crna Gora je u glavnoj fazi Evropskog prvenstva u rukometu. Teško je naći prave riječi kojima se može opisati kakva je bila večerašnja utakmica protiv Slovenije - koju smo na kraju dobili rezultatom 33:32 (16:19). Naši su odigrali drugo poluvrijeme za pamćenje, za istoriju - i sasvim zasluženo našli su se među 12 najboljih na kontinentu.

Fantastična Crna Gora ide dalje: Junačkom borbom domogli smo se glavne faze Eura! Foto: PA

Nevjerovatno je bilo izdanje Branka Vujovića, koji je postigao devet golova, Nemanje Grbovića koji je dao osam, ali i još jednom izuzetnog golmana Nebojše Simića, koji je u finišu utakmice skinuo Slovencima čak tri sedmerca. Ipak, teško je ne pomenuti mladog Radojicu Čepića, koji je pokazao vanserijsku hrabrost u odlučujućim momentima duela i okončao ga sa tri gola. Za pobjedu na kraju zaslužan je naročito i Miloš Vujović, koji je postigao dva uzastopna, ključna gola.

Riječ je o utakmici koja će, bez sumnje, ući u istoriju - ne samo našeg rukometa, već i crnogorskog sporta. Pritom, sjetimo se samo kako su naši igrači otputovali u Mađarsku, uz koliko problema, a pogledajmo kako su završili grupu - sa dva trijumfa, na drugom mjestu, odmah iza svjetskog prvaka.

Krenula su oba rivala ubojito, pa je nakon tri minuta igre bilo 2:2. Za nas su pogađali Branko Vujović i Anđelić, a za Slovence Mačkovšek i Kodrin. Potom je viđeno po nekoliko grešaka na obje strane, a do šestog minuta su Branko Vujović i Mačkovšek postigli po još jedan pogodak (3:3). Uzvratili su Slovenci preko Blagotinšeka, ali je na izmaku sedmog minuta poravnao Miloš Vujović iz sedmerca. Nakon 10 minuta igre, Slovenci su imali prednost (5:6), ali - što je u tim trenucima bilo najbitnije - nijesmo im dopuštali da se rezultatski odvoje na startu.

Crna Gora je prvi put povela u 13. minutu, i to nakon što je prvo pogodak postigao Čepić, a zatim i dva uzastopna Branko Vujović (8:7). Na drugoj strani je poravnao Marguč, ali nam je ubrzo Nemanja Grbović vratio novu prednost. Na polovini prvog dijela igre na snazi je opet bio remi - 9:9.

Slovenci su zatim uspjeli da preokrenu preko Skubea, ali je Nemanja Grbović svojim drugim golom na utakmici vratio izjednačenje (10:10). Nakon čak 21 minuta igre, jedan od rivala prvi put je došao do dva gola prednosti - bila je to Slovenija, koja je pogotkom Blagotinšeka došla do prednosti 11:13. Već u sljedećem napadu, Kodrin je povećao na 'plus tri', a uskoro je Dolenec to dodatno povećao (11:15). Suparnici su za tri minuta napravili seriju 4:0 i čekalo se na brz odgovor naših.

Seriju bez pogotka prekinuo je Ševaljević, ali je opet na četiri gola razlike Slovence doveo Sokolič (12:16). Posebno je u tim momentima brinulo što su izabranici Zorana Roganovića promašili nekoliko zicera.Protivnici, srećom, to nijesu kapitalizovali, tako da do odlaska na odmor njihova prednost nije rasla - 16:19.

Drugo poluvrijeme počelo je baš kao i prvo - sa po dva brza gola na obje strane (18:21). Najzad, naši su u 35. minutu opet bili na 'minus dva' - Grbović je pogodio i na semaforu je bilo 19:21. Kratko je to trajalo, za svega minut, slovenački reprezentativci su, zahvaljujući Blagotinšeku i Kasteliču opet imali osjetnu prednost (19:23). No, nijesu ni Slovenci bili bez grešaka, a to su iskoristili Čepić i Branko Vujović, koji su dali dva gola i opet smanjili na dva gola zaostatka (21:23).

Na ulasku u 40. minut, Crna Gora je nakon dužeg vremena prišla na gol zaostatka, i to zahvaljujući Nemanji Grboviću. Slovenci su u tim momentima potpuno pali, a naši su se lavovski borili i to je rezultiralo sjajnom i izuzetno važnom serijom 3:0. Ipak, kada smo bili nadomak poravnanja, Dolenec je iz sedmerca prekinuo post protivnika koji je trajao četiri minuta (22:24). Igralo se u tim trenucima gol za gol, griješilo se nerijetko na obje strane, da bi nas u 46. minutu Miloš Vujović ponovo doveo na gol minusa (25:26).

Slovenci su uskoro opet bili na 'plus tri' (25:28), naši su još jednom smanjili, a u 50. minut utakmice ušli smo uz rezultat 27:28. Zbog crvenog kartona, Crna Gora je u finišu morala bez Simovića.

U sljedećem napadu, Simić je fantastično skinuo zicer, a Čepić je na drugoj strani odvažno probao i donio nam nakon dužeg perioda izjednačenje - 28:28. Slovenija je uzvratila preko Kodrina, ali je novo poravnanje uslijedilo zahvaljujući golu Branka Vujovića (29:29). U 52. minutu imali smo rezultat koji nas je vodio dalje, a naš je napad bio fantastičan.

Slovenci su zatim iskoristili sedmerac, a mi ga promašili. Potom je viđen još jedan sedmerac na našoj polovini, ali je Simić sjajno odbranio Dolencu. Osokoljeni tom bravurom našeg golmana, 'lavovi' su odigrali sjajan napad, na čijem je kraju Čepić briljantno pogodio mrežu - 30:30. Šest minuta prije kraja, Makuc je opet doveo Slovence do vođstva, no borili su se i naši - Čepić je iznudio isključenje Henigmana i sedmerac. Pogodio je Miloš Vujović, da bi iz sljedećeg napada još jednom poslao loptu u mrežu i - Crna Gora je tri minuta prije kraja imala prednost.

Simić je onda odbranio još jedan sedmerac - ovog puta Makucu i dva i po minuta dijelila su nas od plasmana u glavnu fazu takmičenja.

Zatim je na suprotnoj polovini viđena diskutabilna sudijska odluka, što je dalo krila Slovencima, koji su izjednačili preko Dolenca. No, minut i po prije kraja - Grbović nam je donio novu prednost (33:32).

Simić je opet odbranio sedmerac, treći u drugom poluvremenu, i bilo je gotovo. Veliko i potpuno zasluženo slavlje moglo je da počne.

Srca navijača u Crnoj Gori večeras su puna, a kako da ne budu - tako je, uostalom, uvijek kada nastupa naša rukometna reprezentacija. Crna Gora opet je ponosna na svoje 'lavove'.

Najbolje tek slijedi - sve suparnike u glavnoj rundi saznaćemo večeras, a tamo nas čekaju još četiri veoma jake utakmice.

Bila je ovo noć za istoriju, nakon koje selektor Zoran Roganović, njegovi igrači i saradnici iz stručnog štaba zaslužuju sve čestitke i naklon.