Naše košarkašice na najbolji mogući način počele nastup na Eurobasketu

Košarkašice Crne Gore nijesu mogle na bolji način početi sedmi nastup na Eurobasketu. U uvodnom duelu prvog kola u Tel Avivu, naša reprezentacija slavila je nad košarkašicama Grčke i time već napravila ogroman korak ka plasmanu u nokaut fazu. Na kraju je bilo 74:69 (18:23, 23:11, 19:15, 14:20).

Odličan početak: Crna Gora slavila nad Grčkom i već napravila ogroman korak ka nokaut fazi Foto: FIBA

Osim u drugom dijelu prve četvrtine, Crna Gora je bila  bolji suparnik, pa je u trećem kvartalu stigla i do dvocifrene prednosti. No, Grkinje su u samom finišu uspjele da priđu na četiri poena zaostatka, pa smo tako pratili i nešto dramatičniju završnicu.

Čak pet naših igračica meč su završile uz dvocifren broj poena - Dragana Živković upisala ih je 15, Jelena Vučetić 14, Nataša Mek i Božica Mujović po 12, a Milica Jovanović 11.

Naša reprezentacija dobro je otvorila meč i uz sjajan start Božice Mujović, te trojke Milice Jovanović i Jelene Vučetić, nakon četiri minuta imala prednost od četiri poena razlike (12:8). I ostatak kvartala bio je dinamičan, uz veliki broj pogodaka na obje strane, a Crna Gora je konstantno bila u vođstvu sve do sedmog minuta.

No, uslijedila su čak tri minuta tokom kojih naše košarkašice nijesu postigle nijedan poen, što je Grkinjama omogućilo da, koševima Fazule i Cineke, do kraja perioda naprave preokret – 18:23.

Fantastično je ušla Crna Gora u drugi kvartal – uz pogotke Leković i Vučetić, izabranice Jelene Škerović su za tri minuta napravile seriju 6:0, te su opet bile u plusu (26:25). Fantastična igra naše selekcije je potrajala do odlaska na odmor, pa je nakon 20 minuta igre rezultat bio 41:34.

U trećoj četvrtini, našu selekciju je predvodila Nataša Mek, a crnogorske košarkašice ni u jednom momentu nijesu dopuštale suparnicama da smanje zaostatak. Naprotiv – tokom dobrog dijela tog kvartala Crna Gora bila je u dvocifrenom plusu, uz koji je i ušla u završnu četvrtinu (60:49).

Grčka je u uvodnom dijelu posljednjeg perioda serijom 0:7 prišla na svega pet poena zaostatka (64:59). Opet su naše igračice bile gotovo tri minuta bez koša, ali je to u pravom momentu, sredinom četvrtine, prekinula Živković.

Međutim, grčke igračice bile su uporne, Cineke je - tri minuta prije kraja - smanjila na 66:61, a naše košarkašice ušle su u niz promašaja. Srećom, protivnice to nijesu uspjele iskoristiti, djelimično i zato što je odbrana crnogorske ekipe bila na visini zadatka.

Na startu završnih 60 sekundi vidjeli smo pogotke Mujović i Mek, ali su Grkinje, nakon penal završnice i trojke Spanu, na 17 sekundi do kraja prišle na 73:69.

Naše košarkašice sjutra će igrati protiv ključnog favorita grupe, pa i Eurobasketa - selekcije Španije.