Svjetsko prvenstvo

Rukometašice Crne Gore poražene su u duelu trećeg kola grupe "A" Svjetskog prvenstva od Francuske, rezultatom 19:24. No, daleko od toga da je naša reprezentacija razočarala - bila je to sjajna partija izabranica Bojane Popović, a momenat koji je vjerovatno presudio bilo je isključenje Tanje Brnović u 30. minutu.

Sjajna borba Crne Gore: Uprkos porazu, meč protiv Francuske ohrabruje pred drugu fazu Foto: IHF

Izuzetno su se borile crnogorske rukometašice, tokom znatnog dijela utakmice bile su i bolje od olimpijskih prvakinja, no crveni karton Tanje Brnović potpuno je poremetio igru naše selekcije.

Sjajna je bila Marina Rajčić, koja je upisala čak 15 odbrana. Stoga joj je sasvim zasluženo pripalo i priznanje namijenjeno najboljoj igračici utakmice.

Na kraju, veliki aplauz publike u Granoljersu, koja je pružala izuzetnu podršku našoj reprezentaciji - naročito nakon isključenja Brnović - rekao je i najviše o izdanju crnogorske reprezentacije.

Odličan učinak imala je i Jovanka Radičević, koja je dala sedam golova. Ivona Pavićević postigla je četiri, a Brnović i Grbić po tri.

Obećavajuć početak

U Granoljersu nije bilo golova tokom uvodnih šest minuta, a najveće zasluge za to pripadaju našoj golmanki Marini Rajčić.

Prva je povela Crna Gora - gol je postigla Brnović, ali su Francuskinje kroz minut preokrenule preko Lasurs i Edviž. Uslijedila su dva gola Pavićević, tako da su naše na isreku osmog minuta opet bile u prednosti (3:2). Nakon trećine poluvremena, uz prvi gol Jovanke Radičević, bilo je neriješeno - 4:4.

Do sredine prvog dijela, Radičević se još dva puta upisala iz sedmerca, Rajčić je nastavila sa sjajnim odbranama, pa su naše rukometašice opet bile u prednosti - 6:5. Predvođene večeras raspoloženom Lasurs, suparnice su u 18. minutu prvi put stigle do dva gola viška (6:8).

Francuskinje šest minuta bez gola

Nijesu se naše predavale - naprotiv. U naredna dva napada postigle su dva uzastopna gola - prvo je Radičević još jednom uspješna bila sa penala, a potom je Brnović sa centra pogodila praznu mrežu protivnica i bilo je 8:8.

Odlično su crnogorske rukometašice igrale i u odbrani, Rajčić je nastavila sa izuzetnim nastupom, pa su Francuskinje čak šest minuta bile bez gola. Još jednim golom Jovanke Radičević, uz seriju 3:0, Crna Gora je na početku 24. minuta opet vodila, i to rezultatom 9:8. Poravnale su brzo Francuskinje, no u sljedeća dva minuta pogađale su Radičević i Pavićević, pa su izabranice Bojane Popović prvi put imale dva gola viška (11:9).

Dvije upitne odluke

Uzvratile su protivnice, anulirale minus preko Granije i Valentini,da bi im Zadi na kraju 29. minuta donijela novo vođstvo (11:12). Pitanje je, međutim, da li je Crna Gora prije toga, pri šutu Brnović, oštećena, jer je djelovalo kako je lopta tom prilikom prešla liniju.

Pola minuta uoči kraja prvog poluvremena, Brnović je novim pogotkom poravnala (12:12), a onda je dobila - crveni karton. Bilo je jasno kako je to veliki hendikep za naš tim uoči drugog dijela, ali prije svega ostaje veliko pitanje da li je ta odluka sudija bila prestroga. Činilo se da jeste.

Pad na startu drugog dijela

Nastavak, u koji su naše ušle sa dvije igračice manje u polju, otvoren je uz dva uzastopna pogotka Francuskinja (12:14), koje su potom, prvi put večeras, povele i tri razlike.

Naše rukometašice su u tim momentima, suočene sa nedostatkom Brnović, loše počele u napadu, pa su protivnice nakon gola Lasurs otišle na 'plus četiri' (12:16).

Veliki povratak naših

Naročito je zabrinjavalo u tim trenucima što je Crna Gora bila osam minuta bez postignutog gola. Tu je seriju najzad u 38. minutu prekinula Itana Grbić, koja je smanjila na 13:16. U sljedećem napadu, Grbić je asistirala, a Ramusović pogodila, pa su naše opet prišle na dva gola zaostatka.

Uzvratile su francuske igračice, ali je u 44. minutu sjajan pogodak postigla Ivona Pavićević pa smo u posljednju četvrtinu utakmice ušli sa tri gola minusa.

Uslijedila je i dobra igra u odbrani, nakon čega je Jovanka Radičević iskusno još jednom pogodila mrežu, pa su 'lavice' u 47. minutu bile na 16:17. Nadovezala se na to odbranom još jednog zicera Rajčić, no nijesu crnogorske rukometašice mogle do izjednačenja - prvi put je večeras promašila Radičević.

Finiš utakmice

Dugo se čekalo novo izjednačenje Crne Gore, naše su se igračice lavovski borile, ali su Francuskinje u završnih osam minuta ušle uz gol prednosti (17:18). Pogodile su zatim Nokandi i Granije, pa je Francuska opet bila na 'plus tri'. Ubrzo je Granije pogodila još jednom, ali je Pletikosić u 56. minutu vratila Crnoj Gori nadu (18:21).

No, Francuskinj su do kraja očuvale mirnoću i na kraju slavile i treći trijumf na Svjetskom prvenstvu.

Našu selekciju sada očekuje nastup u drugoj fazi, na čijem startu već preksjutra igramo protiv Srbije.

Šta nas čeka u drugoj fazi SP: Najprije utakmica protiv Srbije