- Ovo je pravno nasilje! Apelacioni sud je zgazio dvije zakonite odluke Višeg suda. A te odluke su donijele sudije sa krivičnim iskustvom, dok su u Apelacionom – parničari - kazala je advokatica Andrijana Razić pred sudijom Radovanom Vlahovićem.
Ona je dodala da je aplikacija ,,Anom“, navodni ključni dokaz SDT-a, u stvari zamka postavljena od američkog FBI-ja, a korišćena bez transparentnog porijekla i bez valjanog lanca čuvanja dokaza.
- Sud je doveden pred svršen čin. Ovdje nije riječ o pravu, već o političkoj režiji – kazala je ona, pozivajući se na kolegu Miloša Vuksanovića, koji je ranije izjavio: „'Anom' je 'Skaj' s Aliekpresa!“
Advokat Zdravko Begović kazao je da su pritisci ogromni i da se pravna borba odvija pod reflektorima politike i javnosti.
- Na sceni je pravno licemjerstvo. Sudije ignorišu činjenicu da Amerika sama ne koristi „Anom“ kao dokaz protiv svojih građana. Zašto mi treba da to prihvatimo - kazao je Begović.
On je pozvao sud na profesionalnu čast podsjetivši da svi optuženi imaju porodice.
- I oni su ljudi. A mi smo im jedina nada - kazao je on.
Advokat Nikola Ivanović upozorio je sud da ni danas nije poznato iz koje treće zemlje su podaci sa „Anoma“ dostavljeni i kako su pribavljeni.
- Amerika u svom dopisu kaže da ne može otkriti zemlju porijekla zbog zaštite – pa kako onda možemo znati da je sve u skladu sa zakonom – upitao je advokat Ivanović.
On je podsjetio da SAD ne koriste „Anom“ protiv sopstvenih građana upravo zato što nije verifikovan, dok ,,mi od njega pravimo ključni dokaz“.
Svi optuženi su pred sudom negirali krivicu.
Milan Janković, označen kao jedan od vođa grupe, istakao je da nikada nije koristio ,,Anom“, niti je bio član bilo kakve kriminalne organizacije.
- Privatnik sam, porodičan čovjek. Ne znam na osnovu čega sam identifikovan u toj komunikaciji – kazao je on.
Toni Junčaj i Darko Vukčević odlučno su negirali postojanje bilo kakvog kriminalnog udruživanja, dok je Božidar Vukčević naglasio da je u Crnu Goru doveden iz ekstradicije, ali da su svi njegovi kontakti sa Srbijom bili privatne prirode, vezani za djevojku.
Optuženi Slađan Đinović ustvrdio je da mu je SDT falsifikovao izjavu. - Na moje ,,ne“ oni su stavili „da“. Nijesam imao branioca. Vidio sam izjavu tek nakon deset mjeseci. I još piše da sam koristio aplikaciju 2022, a ugašena je 2021. godine – kazao je ovaj optuženi. On je naveo da Spasoje Zlatičanin koji se našao sa njim na optužnici nije ništa znao o drogi.
- Došao je sa mnom u Holandiju po auto. Holandske vlasti su ga odmah pustile – pojasnio je on.
Zlatičanin je takođe negirao sve navode i rekao da mu se sudi zbog poznanstva s Đinovićem, dok je Alen Đoljević odbio da odgovara na pitanja tužilaštva i suda.
- Nevin ležim već dvije godine u zatvoru. Optužuju me da sam prepakivao drogu dok nijesam ni bio u zemlji – kazao je.
Filip Krstonijević je rekao da je optužen bez dokaza i da mu je zbog toga propalo sve.
- Dvije firme su mi ugašene jer sam u pritvoru. Ja ovdje ne dokazujem krivicu, već nevinost – naveo je ovaj optuženi.
Milan Milović, optužen da je organizovao krijumčarenje prema Srbiji, istakao je da nije imao ni kriptovani telefon, ni kontakt sa ostalim optuženima.
- Dvije godine sam u zatvoru, a porodica mi se raspada. Sin me godinu dana nije vidio zbog udesa. Nepravda nas melje – predočio je sudu Milović.
Anton Ljucđonaj je naveo da je šokiran optužnicom i da ne može da vjeruje da ga niko nije pitao što je istina.
Sud je odbio prijedlog odbrane za ukidanje pritvora optuženima.
Prema navodima optužnice, Milan Janković i Toni Junčaj su u 2021. i 2022. formirali međunarodnu kriminalnu organizaciju koja je preko mreže kurira i uz pomoć kriptovanih telefona i kontakata u Albaniji, Hrvatskoj i BiH švercovala marihuanu i kokain iz Crne Gore prema zemljama zapadne Evrope.
Janković i Junčaj su organizovali nabavku, pakovanje i prevoz droge do krajnje destinacije.
Nastavak suđenja zakazan je za 8. jul.