Politika

Odbor za ustavna pitanja: Izmjene izbornog zakona ustavne

Izvor

Članovi Odbora iz vladajuće koalicije i Socijalističke narodne partije (SNP) ocijenili su da Predlog zakona ima ustavno-pravni osnov, dok su predstavnici Nove srpske demokratije (NOVA) i Demokratske unije Albanaca (DUA) bili uzdržani.

Parlament bi sjutra, na vanrednoj sjednici, trebalo da raspravlja o izmjenama izbornog zakona.Za usvajanje izbornog zakonodavstva potrebna je dvotrećinska većina u Skupštini Crne Gore.

Potpredsjednik Skupštine Rifat Rastoder podsjetio je da je usklađivanje izbornog zakonodavstva sa Ustavom obaveza koje je već nekoliko puta prolongirana, jer nije postojala potrebna dvotrećinska većina.

Prema njegovim riječima, kao sporna izdvojila su se dva pitanja – prava glasa i zastupljenosti manjinskih naroda.

Rastoder je kazao da je predloženim izmjenama uvažena ustavna odredba da pravo glasa imaju državljani Crne Gore, s tim što je, zbog kompleksnosti pitanja, dogovoreno da se primjena te zakonske odredbe odloži za godinu.

On je naveo da se, kao druga sporna tema, iskristalisalo pitanje autentične zastupljenosti manjina.“Oko ta dva pitanja nije bilo potpunog kompromisa i još nijesmo izašli iz pat pozicije”, kazao je Rastoder.

On je ukazao da je usklađivanje izbornog zakonodavstva sa Ustavom jedna od značajnijih obaveza Crne Gore u procesu evropskih integracija i podsjetio da su izmjene zakona dobile zeleno svijetlo Venecijanske komisije (VK) i OEBS-a.

Član Odbora iz SNP-a Velizar Kaluđerović smatra da je nesporno postojanje ustavnog osnova za donošenje izmjena zakona, ali da ta stranka ne može podržati rješenja iza kojih je stala vladajuća koalicija.“Pošto se zakon usvaja dvotrećinskom većinom, mora se tražiti politički kompromis,”, kazao je Kaluđerović.

Predstavnik NOVE Emilo Labudović kazao je da je jedino nesporna činjenica da trenutno nema potrebne dvotrećinske većine za donošenje zakona, zbog čega nije trebalo zakazivati plenum.

Predstavnik DPS-a Milorad Vuletić ocijenio je da upravo opozicija opstruira usvajanje izbornog zakonodavstva, zloupotrebljavajući činjenicu da je potrebna dvotrećinska većina u parlamentu.

On je podsjetio da je aktuelni Zakon o izboru odbornika i poslanika usvojen konsenzusom, a da su predložene izmjene dobile prelaznu ocjenu VK i OEBS-a.

Član odbora iz DUA Mehmet Zenka istakao je da ponuđena rješenja apsolutno nijesu prihvatljiva za Albance.

Rastoder je odgovorio da predloženim izmjenama nijedan manjinski narod nije oštećen, pa ni albanski, te da izborno zakonodavstvo ne smije ugroziti građanski koncept Crne Gore.

 Predloženim izmjenama predviđen je model Crne Gore kao jedne izborne jedinice, odnosno ukidanje posebne izborne jedinice za Albance, ali je zato propisana mogućnost zbiranja glasova manjinskih izbornih lista.

Prema predlogu, političke partije ili grupe birača, koji na izborima učestvuju za autentičnu zastupljenost manjinskih naroda ili manjinskih nacionalnih zajednica, učestvuju u raspodjeli mandata ako su dobile najmanje tri odsto glasova od broja važećih listića.

U slučaju da nijedna od njih ne osvoji tri odsto glasova, a pojedinačno dobiju najmanje 0,7 odsto glasova stiču pravo učešća u raspodjeli mandata kao jedna zbirna izborna lista sa ukupno dobijenim brojem važećih glasova.

Odbor je jednoglasno ocijenio da su predložene izmjene Zakona o ličnoj karti u skladu sa Ustavom Crne Gore, dok je odložena rasprava o dopunama Zakona o državnim nagradama, zbog izostanka predlagača.

Portal Analitika