Odbor je obavio kontrolno saslušanje ministra pravde Miraša Radovića o međunarodno pravnoj saradnji između pravosudnih organa Crne Gore i zemalje regiona. Skupštinsko tijelo je, glasovima vladajuće koalicije, usvojilo zaključke u kojima je ukazano na politizaciju slučaja Balkanski ratnik i data podrška Ministarstvu pravde.
Opozicioni predstavnici bili protiv, javio je taj radio.
Radović je naveo da crnogorsko pravosuđe najintezivnije sarađuje sa kolegama iz Srbije.
„Samo u toku 2009. bilo je 1.196 zamolnica između dvije države i to samo u krivičnim stvarima. Od toga, Crna Gora je uputila Srbiji 569 zamolnica, a u suprotnom pravcu bilo je 627 zamolnica. Crna Gora je u prošloj godini, svim državama regiona, ukupno uputila 1.042 zamolnice, a dobila 825. Crna Gora, je u 2009. državama regiona uputila 29 zamolnica za izručenje, dok je primila 31. Podaci pokazuju nesumljivu spremnost Crne Gore da sa drugim državama sarađuje na načelima jednakosti, reciprociteta i uzajamnog razumijevanja u borbi protiv kriminala“, kazao je on.
Radović smatra da saradnja pravosudnih organa, mora biti ostvarena na početku procesa, jer su tada rezultati najbolji.
"Sa Srbijom uspješno realizovan slučaj Lasta, sa Hrvatskom slučaj Morinj, a sa italijanskom stranom hapšenje lica povezanih za krijumčarenje narkotika", objasnio je ministar pravde.
Radović je, o slučaju Gorana Sokovića i Dejana Šekuilarca, kazao da Tužilaštvo nije moglo da pokrene postupak protiv njih, jer mu srbijanska strana nije dostavila traženi materijal, koji upućuje na postojanje sumnje o izvršenom krivičnom djelu.
"Ustav Crne Gore ne dozvoljava izručenje njenih državljana i istu ustavnu odredbu ima i Srbija i ostale zemlje u regionu", zaključio je Radović.