Društvo

Odbor za nauku podržao zakon o CANU

Izvor

Protiv Predloga zakona bili su predstavnici opozicije dok je poslanik Kluba Albanskih stranaka Vaselj Siništaj bio uzdržan.

Ministar nauke, Sanja Vlahović, kazala je da Predlog predviđa objedinjavanje naučnog potencijala i da se njime postiže autonomija ustanove u radu, utvrđivanje načina izbora članova i raspolaganje finansijama.

„Akademija kao autonomna institucija raspolaže svojim finansijama kako želi. Dio dobijaju iz budžeta a dio njihovih prihoda su donacije“, rekla je Vlahović.

Prema njenim riječima novine predviđene novim zakonom je odjeljenje za humanističke nauke.

Raspravi je prethodila polemika da li sjednici treba da prisustvuju članovi CANU. Socijalistička narodna partija zatražila je da prisustvuju predstavnici te Akademije, ali je inicijativa odbijena.

Veselinka Peković iz SNP-a kazala je da CANU "ne samo da nije bio konsultovan prilikom izrade zakona, već im se radilo iza leđa i da bi bilo korektno da oni prisustvuju sjednici".

Vlahović je negirala navode Peković da se nijesu konsultovali sa članovima CANU prilikom izrade Predloga. „Istina, nijesmo se usaglasili oko određenih pitanja ali jesmo se konsultovali sa njima“, rekla je ona.

Poslanik Nove srpske demokratije, Budimir Aleksić, smatra da je Predlog zakona korak unazad u odnosu na postojeći. „Da se htjelo ići naprijed sam naziv ne bi bio ovakav“.

Aleksić je kao primjer naveo Albaniju u kojoj naučna institucija nosi naziv Akademija nauka i umjetnosti Albanije.

"Mi idemo u pravcu crnogorizacije. Vlast smatra da nauka treba da bude sluškinja politike. To potvrđuje i član zakona da se afirmiše crnogorsko duhovno nasljeđe, njen jezik iako je to jezik manjine. Ovo je nametanje ideologije u nauku i suzbijanje naučnog i umjetničkog stvaralaštva", rekao je Aleksić.

On je ocijenio da su motivi za donošenje zakona politički i ideološki.

Vlahović je odgovorila da su motivi naučni a ne politički. "Smeta mi što se to pitanje politizuje“, kazala je Vlahović.

Suljo Mustafić iz Bošnjačke stranke smatra da akademija postoji kako bi se znanje i naučni potencijal sabrali.

„U imenu i u sadržaju treba da objedinjuje tradiciju viševjerske i multinacionlane države. U nazivu treba da bude ime države kojoj akademija pripada. Mustafić smatra da treba da se zove Akademija nauka Crne Gore a ne Crnogorska“, rekao je on.

Vlahović je, komentarišući tu sugestiju, rekla da je cilj institucije da objedini naučnike koji će kroz dijalog naći mjesta u njoj.

„Nijesmo razmatrali opcije oko naziva jezika ali izbor je pao na Crnogorsku akademiju nauka i umjetnosti kako bi joj dali kontinuitet. To je jedini razlog koji suštinski ne mijenja ništa. U njoj će biti mjesta za dijalog po svim pitanjima pa i o identitetskim", navela je ona.

Svetozar Golubović iz SNP smatra da se Predlogom zakona narušava autonomija Akademije.

„Nigdje u svijetu se ne može samo verifikacijom postati akademik“, rekao je on.

Njemu je čudno što Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo nije osporio ustavnost Predloga.

„Zašto nijesu analizirali aktivnosti DANU, da pogledaju šta su uradili, prije nego ih objedine u nacionalnu Akademiju“, pitao je Golubović.

Vlahović je odgovorila da bi to bilo miješanje u autonomiju institucije.

„Ne možemo mi njih da kontrolišemo. Možemo samo da tražimo izvještaj šta je urađeno u onone što država finansira“, pojasnila je ona.

Upitana kako se mogu spojiti nevladina organizacija (DANU) i nacionalna Akademija, Vlahović je kazala da se one ne spajaju već objedinjuju.

Ona je na primjedbu da se Predlogom urušava autonomija insitucije podsjetila da će Akademija Statutom definisati javnost rada, način izbora članova i da će jedina u regionu moći sama da definišea koliko će članova imati.

„Data im je veća autonomija nego onima koje uživaju akademije u regionu“, zaključila je ona.

CANU je ranije ocijenila da je predloženi zakon konfliktan i krši ustavna načela i zatražila da se mijenja po hitnoj proceduri.

Portal Analitika