Ministar vanjskih poslova kazao je da je nacrt strategije prvi korak u definisanju i sprovođenju nove politike Crne Gore prema svom iseljeništvu, koji bi trebalo da rezultira boljim kulturnim, obrazovnim, ekonomskim i drugim vezama sa matičnom državom.
- Nacrt ne sadrži analizu dosadašnje situacije i angažovanje u toj oblasti, niti se poziva na brojno stanje iseljenika - kazao je
On je obrazložio da tih podataka nema zbog kompleksnosti i specifičnosti dijaspore i relativno kratkog vremena za izradu nacrta.
- Zbog toga smo strategiju ograničili na tri godine, kako bi u tom vremenu našli odgovor na mnoge sadašnje nepoznanice, a uspostavili institucionalni i zakonski okvir i formu saradnje između matice i dijaspore, uz formiranje baze podataka u raznim kategorijama.
- Pretpostavljamo da još jedna Crna Gora živi izvan Crne Gore, a možda je dijaspora i brojnija od populacije u državi - naveo je ministar Roćen.
Glavna primjedba opozicionih poslanika i Bošnjačke stranke odnosila se na ime strategije. Njihov prijedlogjc bio da u imenu ne stoji crnogorska, nego dijaspora Crne Gore. Goran Danilović iz Nove i Suljo Mustafić iz BS smatraju da bi odrednica crnogorska dijaspora mogla dovesti u zabunu iseljenike iz Crne Gore koji su srpske, bošnjačke ili neke druge nacionalnosti.
Od ministra vanjskih poslova dobili su obećanje da će njihov prijedlog biti razmotren. Predrag BuJatović iz Socijalističke narodne partije založio se da se strategija Što prije nađe u proceduri, jer iziskuje mnogo novca, kadrova i resursa za njeno realizovanje.