Na dnevnom redu je izjašnjanje o predlogu za opoziv Milice Pejanović Đurišić, akreditovane pri Ujedinjenim nacijama, na rezidentnoj osnovi, sa sjedištem u Njujorku, kao i akreditovane u Republici Kostariki i Republici Kubi, na nerezidentnoj osnovi sa sjedištem u Njujorku; Srđana Stankovića, akreditovanog u Republici Argentini, na rezidentnoj osnovi, sa sjedištem u Buenos Ajresu, kao i akreditovanog u Republici Čile, Federativnoj Republici Brazil i Istočnoj Republici Urugvaj, na nerezidentnoj osnovi sa sjedištem u Buenos Ajresu; Bora Vučinića, akreditovanog u Republici Hrvatskoj, na rezidentnoj osnovi, sa sjedištem u Zagrebu; Vladimira Beratovića, akreditovanog u Ujedinjenom Kraljevstvu Velike Britanije i Sjeverne Irske, na rezidentnoj osnovi, sa sjedištem u Londonu; Vujice Lazovića, akreditovanog u Republici Sloveniji, na rezidentnoj osnovi, sa sjedištem u Ljubljani i Zorana Jankovića, akreditovanog pri Savjetu Evrope, na rezidentnoj osnovi, sa sjedištem u Strazburu.
Državni sekretar Ministarstva vanjskih poslova Ljubomir Mišurović kazao je da predlog za opoziv ambasadora utvrdila Vlada na predlog MVP.
“Svi ambasadori su upoznati sa odlukom, i dat im je razuman vremenski rok da preuzmu sve aktivnosti za povratak u zemlju i predaju dužnosti opravnicima poslovima”, rekao je Mišurović.
Poslanik SD Boris Mugoša pitao je Mišurovića koliko je ambasadora do sada imenovano, kao i da li za ambasadora može biti postavljen neko ko je protiv članstva Crne Gore u NATO.
Mišurović nije želio da odgovori na ova pitanje, već je pozvao Mugošu da zakaže sjednicu na tu temu, pa će, kako je rekao, odgovarati na ta pitanja.
“Ne treba vi da nam sugerišete da sazovemon sjednicu i sa kojim pitanjima. Vaše je da odgovorite na ta pitanja. Meni je važno pitanje oko specijalnih izaslanika jer ovdje imamo opoziv ambasadora, a vi ste tamo poslali specijalne izaslanike – rekao je Mugoša.
Poslanik DF Milun Zogović pitao je Mišurovića zašto se ovoliko čekalo na opoziv amnbasadora i zašto to nije urađeno odmah nakon konstituisanja vlasti.
Mišurović je rekao da je državna administracija spora, ne samo crnogorska, već sve druge.
“Ja takav pristup podržavam jer u administaraciji ništa ne bi trebalo da bude hitno i brzo. Postoje procedure koji zahtijevaju vrijeme i brzina u poslu državne administracije nije nešto što bih ja pohvalio”, rekao je Mišurović.