Podgorica

Odabrana najbolja idejna rješenja za uređenje korita i obala rijeke Morače

Odabirom najboljih radova završen je međunarodni Konkurs za idejno urbanističko – arhitektonsko rješenje uređenja korita i obala rijeke Morače.Na konkurs je pristiglo 49 idejnih rješenja iz 18 država.

Odabrana najbolja idejna rješenja za uređenje korita i obala rijeke Morače Foto: Foto: PG Biro
Portal AnalitikaIzvor

Žiri u sastavu: Branislav Redžić (predsjednik žirija), Džejson Long, Slobodan Radoman, Darko Novaković i Filip Aleksić, je nakon pregleda 48 radova koji su uzeti u razmatranje, zaključio je da nijedan rad nije dosegao kvalitet prve nagrade, stoga ona nije dodijeljena.

Na osnovu najboljih idejnih rješenja, Glavni grad će u narednom periodu pokrenuti postupak fazne izrade tehničke dokumentacije neophodne za realizaciju projekta, a poštujući pretpostavljenu dinamiku, za očekivati je da radovi na izgradnji prve faze uređenja počnu u tekućoj godini.

Druga nagrada dodijeljena je autorskom timu iz Španije, SAD-a i Turske koji čine Carlos Zarco Sanz, Zuhal Kol, Zeynep Küheylan, Ozan Şen i Berna Yaylali. Prema riječima žirija, ovaj projekat je od svih radova najbolje prepoznao potencijale lokacije i identifikovao izuzetne ekološke potencijale rijeke kroz set mogućih intervencija koje su istovremeno suptilne i maštovite. Rad demonstrira sveobuhvatnu, intelektualnu i praktičnu analizu, praćenu dobro pozicioniranim i savremenim dizajnerskim intervencijama. Rješenje teži da uspostavi dijalog grada i Morače bez pretenzija da nametne karakter jednog prostora drugom. Riječima autora:„Umjesto urbanizovanog parka na obali rijeke, projekat se koncentriše na otkrivanje neinvazivnih socio-ekoloških susreta prilikom intervenisanja u ovom izuzetno vrijednom prirodnom okruženju“.

Treću nagradu dobio je autorski tim iz Crne Gore kog čine Branko Rabrenovići Jasmina Salković.Prema mišljenu žirija, ovaj rad predstavlja spontanu intervenciju koja tretira nagibe kanjona Morače kao artefakte čime dokazuje visok nivo razumijevanja morfologije lokaliteta. Na krajnje jednostavan način, jednom komunikacijom, otvara mogućnost da se prepozna i doživi duh rijeke.

Otkupom je nagrađen rad autora Suet Man Chan i Magdalena Szczypka iz Holandije koji se izdvojio izrazitom materijalizacijom i velikim brojem objekata paviljonskog tipa kojim se uvode novi sadržaji, što je posebno cijenjeno od strane žirija.

Takođe, otkupom je nagrađen rad crnogorskog tima koji čine Tanja Radovanović, Simona Popadić i Đorđe Radović , a koji nudiširok spektar programskih i prostornih mogućnosti.

Pored navedenih novčanih nagrada žiri je odlučio posebno izdvojiti pet radova koji su, svaki na svoj način dali značajan doprinos promišljanju ove velike i važne teme za Podgoricu koja se po prvi put na ovakav način obrađuje.

Portal Analitika