“U zaključenim sporazumima o priznanju krivice iz nadležnosti Specijalnog državnog tužilaštva na ime protivpravno stečene imovinske koristi u Budžet Crne Gore uplaćeno je skoro 6.600.000 eura”, navodi Tužilaštvo.
Osim navedenog, tokom 2020.godine nastavljena je primjena alternativnog načina rješavanja krivičnih predmeta.
“Primjenom instituta odloženog krivičnog gonjenja državni tužioci riješili su predmete protiv 1221 lica. Po tom osnovu u humanitarne svrhe uplaćeno je preko 510. 000.00 eura, što je skoro duplo više nego u odnosu na 2019.godinu. Osim toga, primjenom ovog instituta, na ime naknade štete oštećenom uplaćeno je preko 1.760.000 eura”, navode iz Tužilaštva.
U prethodnoj godini saradnja EUROJUST-a ostvarena je u 58 predmeta, u kojima je Državno tužilaštvo Crne Gore preduzelo sve radnje iz svoje nadležnosti.
Pored toga, dodaju, ostvaren je izuzetno visok procenat potvrđenih optužnica u postupku sudske kontrole.
“Ostvareni rezultat od skoro 99 odsto (98,22) potvrđenih optužnica bolji je u odnosu na rezultate koji su u ovom dijelu postignuti u odnosu na 2019. i 2018.godinu”, navedeno je iz Tužilaštva.
Zapažene rezultate Državno tužilaštvo ostvarilo je, kažu, i u pogledu prethodnog ispitivanja optužnih predloga.
“U skoro 99,5 odsto slučajeva kontole ovih akata Sud nije utvrdio postojanje grešaka ili nedostataka, niti potrebu za boljim razjašnjenjem stanja stvari u predmetu, kao smetnje za zakazivanje glavnog pretresa”, saopšteno je danas iz Tužilaštva.
Tokom 2020.godine Državno tužilaštvo nastavilo je sa aktivnom primjenom zakona u pogledu vođenja finansijskih istraga i sprovođenja mjera obezbjeđenja- zabrane raspolaganja i korišćenja nepokretnosti, kao i privremenog oduzimanja pokretne imovine.
“Ovo je samo dio rezultata koji su detaljnije predstavljeni u Izvještaju o radu Tužilačkog savjeta i Državnog tužilaštva za 2020.godinu”, navode iz Tužiaštva.