Politika

Analiza poruka predsjedničkih kandidata uoči izbora 19. marta

Od političkog iskustva do otklona od prošlosti

Komunikolog Radoje Cerović kaže da su slogani kandidata procrnogorskog bloka bazirani na njihovom političkom iskustvu ili ličnom karakteru, dok njihovi politički konkurenti na drugoj strani svojim porukama pokušavaju da naprave otklon od politike prošlosti ili kapitalizaciju ostvarenih rezultata

Od političkog iskustva do otklona od prošlosti Foto: PA
PobjedaIzvor

Za dvije sedmice, 19. marta, građani Crne Gore ulaze u još jedan izborni ciklus koji će odrediti šefa države u narednom četvorogodišnjem mandatu i od koga će, prema ocjenama analitičara, umnogome zavisiti dalji razvoj unutrašnjih prilika obilježenih teškom političkom i institucionalnom krizom, koja zemlju potresa posljednje tri godine.

Dani pred nama proteći će u širenju političkih ideja i agendi kandidata od kojih je većina tek nedavno, manje od mjesec pred izbore, tražila institucionalnu potvrdu kandidatura i predstavila izborne slogane.

Te poruke, kojima se za sada predstavilo pet od ukupno sedam potvrđenih kandidata, za Pobjedu je analizirao klinički psiholog, poslovni konsultant i ekspert za psihologiju komunikacije Radoje Cerović.

Slogani kandidata procrnogorskog bloka su, prema ovoj analizi, bazirani na njihovom političkom iskustvu ili ličnom karakteru, dok njihovi politički konkurenti na drugoj strani svojim porukama pokušavaju da naprave otklon od politike prošlosti ili kapitalizaciju ostvarenih rezultata.

Rijetki od tih slogana, kako smatra naš sagovornik, strateški su promišljeni, dok ih je većina neoriginalna ili strateški nejasno definisana.

Sloganom „Evropski državnik, naš predsjednik Milo, nego ko“ Demokratska partija socijalista, kaže Cerović, šalje poruku vezano za političko iskustvo i dugi državnički status svog predsjedničkog kandidata i aktuelnog šefa države Mila Đukanovića.

"DPS poruku, takođe, vezuje i za Evropsku uniju što je, u vrijeme kada je sadašnja opozicija kritikovana od strane evropskih zvaničnika, očekivan potez", navodi Cerović.

Izborna poruka predsjedničkog kandidata Demokratskog fronta Andrije Mandića „Gradimo budućnost, čuvamo tradiciju“ je, kako kaže Cerović, strateški promišljena i predstavlja dio pokušaja inkluzivne strategije koju sprovodi Andrija Mandić.

"Cijela kampanja je centrirana na pokušaju radikalnog ristajlinga lika Andrije Mandića i distanciranju od političke prošlosti. Dakle, slogan „i to i to“ pokušava da kaže nešto tipa ovo je i onaj Andrija Mandić, ali i neki novi Andrija Mandić. Vidjećemo koliko je to izvodljivo, ali je svakako strateški promišljeno", objašnjava Cerović.

Kada je riječ o sloganu „Uspjećemo“ predsjedničkog kandidata Pokreta „Evropa sad“ Jakova Milatovića, Cerović naglašava da se ta poruka bazira na kapitalizaciji neočekivano dobrog rezultata koji je taj pokret ostvario na minulim izborima u Podgorici.

"Slogan „Uspjećemo“ sam po sebi predstavlja banalnu poruku, ali u ovom kontekstu djeluje kao „opet ćemo uspjeti“. Vidjećemo da li će neki drugi elementi kampanje razjasniti koja je strateška namjera. Ne bi me iznenadilo da jednostavno nije ni bilo vremena za išta smislenije od - „uspjećemo“. Ili ćemo to tek otkriti kasnije", kaže Cerović.

Sloganom „Časti mi“ predsjednički kandidat Demokrata Aleksa Bečić, iako mlad političar, kako procjenjuje Cerović, ipak cilja na neku konzervativniju ili tradicionalniju ciljnu grupu nego što bi to bilo očekivano.

"„Časti mi“ je veoma tradicionalno koncipirana poruka. Nijesam siguran da je ona strateški dobra, jer ograničava svoj domet na jednu relativno usku grupu, svakako premalu za uspjeh na predsjedničkim izborima. Međutim, prostor koji je ostavilo izuzeće lidera „Evrope sad“ Milojka Spajića iz izborne trke bi moglo donekle kompenzovati ovakav nedostatak", smatra Cerović.

Socijaldemokratska partija poruku „Draginja srcem“, osmišljenu za potrebe kampanje Draginje Vuksanović-Staković, bazira na podvlačenju karaktera te predsjedničke kandidatkinje kao, kako kaže Cerović, beskompromisne zagovornice i borca za ideološki pravac i njen „la pasionaria“ aspekt.

"Iako je razumljiva odluka i strateški izbor na kome se bazira, ipak sumnjam da se tom porukom dovoljno širi ciljna grupa, odnosno da se tako obraća dovoljno velikom broju birača. Ona unutar procrnogorskog bloka može računati na određeni procenat onih koji principijelno neće glasati Đukanovića. Međutim, da li će to u dovoljnoj mjeri kompenzovati jednu u startu dosta preciznu, ali i strateški dosta usko koncipiranu poruku, vidjećemo", zaključio je Cerović.

Portal Analitika