Crna hronika

Alternativno rješavanje krivičnog postupka najviše korišćeno u Podgorici, Ulcinju i Baru

Od odloženog gonjenja uplaćeno više od 200.000 eura u humanitarne svrhe

Primjenom instituta odloženog krivičnog gonjenja osnovna tužilaštva u Crnoj Gori u 2019. godini riješila su veliki broj predmeta, a na osnovu toga učinioci krivičnih djela u humanitarne svrhe uplatili su 201.460 eura.

Od odloženog gonjenja uplaćeno više od 200.000 eura u humanitarne svrhe Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Ovo su podaci iz izvještaja devet tužilaštava, a nijesu sadržani podaci ODT-a u Kotoru i ODT-a u Plavu koji na svojim sajtovima njesu objavili izvještaje za prošlu godinu, dok nikšićko i rožajsko tužilaštvo nijesu naveli uplaćeni iznos već samo u koliko je slučajeva primijenjeno ovo alternativno rješavanje krivičnog postupka, pišu Vikend novine.

Najviše uplata iz Podgorice, Ulcinja, Bara

Nakon ODT-a u Podgorici, od učinioca krivičnih djela najviše je naplatilo Tužilaštvo u Ulcinju, a zatim u Baru i Herceg Novom. U podgoričkom Tužilaštvu primjenom instituta odlaganja krivičnog gonjenja, državni tužioci su riješili 227 krivična predmeta, te je u korist humanitarnih organizacija i javnih ustanova uplaćeno je 83.730 eura.

Na ime naknade štete oštećenim uplaćeno je 4.175 eura.

- Ovaj institut se najčešće primjenjivao kod krivičnih djela protiv bezbjednosti javnog saobraćaja (207) u situacijama kad je djelo izvršeno iz nehata -navodi se u izvještaju ODT-a u Podgorici.

Po osnovu ovog instituta učinioci krivičnih djela za područje ODT-a u Ulcinju uplatili su 30.900 eura, a postupak je vođen protiv ukupno 66 fizičkih lica.

Osnovno državno tužilaštvo u Baru primjenom instituta odloženog krivičnog gonjenja u 2019. godini riješilo je prijava protiv 77 punoljetna lica.

- Primjenom ovog instituta od osumnjičenih naplaćeno je u humanitarne svrhe 23.400 eura i to u korist humanitarnih organizacija i javnih ustanova i 1.350 eura na ime naknade štete oštećenima - navodi se u izvještaju barskog ODT-a.

U Herceg Novom 64 lica su primjenom ovog institute u humanitarne svrhe uplatila 23.100 eura.

- U izvještajnoj godini je ovaj institut najviše korišćen u predmetima zbog krivičnog djela falsifikovanje službene isprave i krivičnih djela bezbjednosti saobraćaja - stoji u izvještaju.

Najčešće se primjenjuje za ugrožavanje saobraćaja

U 2019. godini ODT-u u Bijelom Polju u postupku odlaganja krivičnog gonjenja u radu je bilo krivičnih prijava protiv 44 lica, a uplaćeno je ukupno 18.660 eura.

- Krivična djela za koja je sproveden postupak odloženog gonjenja su ugrožavanje javnog saobraćaja - protiv 22 lica; teška djela protiv bezbjednosti javnog saobraćaja - protiv šestoro lica; laka tjelesna povreda - protiv petoro lica; nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici - protiv četvoro lica, krađa - protiv troje lica; falsifikovanje isprave - protiv toje lica; ugrožavanje sigurnosti iz člana - protiv jednog lica - navodi se u izvještaju.

Iz Kolašina je u humanitarne svrhe uplaćeno 5.000 eura od 15 učinilaca krivičnih djela.

- Tokom 2019. godine preduzeto je 16 postupaka odloženog gonjenja, koji su nakon sprovedenog postupka okončani odbačajem krivične prijave, nakon ispunjenja obaveze od strane osumnjičenog i to: za krivično djelo zlostavljanje jedna prijava, za krivično djelo nedavanje izdržavanja takođe jedna prijava, za krivično djelo ugrožavanje javnog saobraćaja 11 prijava, za krivično djelo ugrožavanje saobraćaja opasnom radnjom i opasnim sredstvom jedna prijava i za krivično djelo teško djelo protiv bezbjednosti javnog saobraćaja dvije prijave. Petnaest postupaka odloženog krivičnog gonjenja riješeno je uplatom odgovarajućeg novčanog iznosa od strane osumnjičenog, u korist javne ustanove, humanitarne organizacije ili fonda , uz prethodnu saglasnost oštećenog. U jednom predmetu postupak odloženog gonjenja riješen je uz obavezu osumnjičenog da oštećenom plati dospjele obaveze izdržavanja uplatom novčanog iznosa od 491 euro - navodi se u izvještaju ODT-a u Kotoru.

U pljevaljskom Tužilaštvu 24 predmeta riješena su primjenom instituta odloženog krivičnog gonjenja, a u humanitarne svrhe na osnovu toga uplaćeno je 7.800 eura.

Uslov da je učinilac neosuđivan

Primjenjujući institut odloženog krivičog gonjenja državni tužioci u ODT-u u Cetinju su inicirali primjenu postupka odloženog krivičnog gonjenja prema 10 prijavljenih lica. Primjenom ovog instituta ovo tužilaštvo je od osumnjičenih naplatilo 4.500 eura, što je otišlo u humanitarne svrhe.

U 2019. godini, primjenjujući institut odloženog krivičnog gonjenja, državni tužioci u Osnovnom državnom tužilaštvu u Beranama su inicirali primjenu postupka odloženog gonjenja prema 14 prijavljenih lica, tako da je primjenom ovog instituta, nakon sprovedenog postupka poravnanja sa osumnjičenim i ispunjenja zakonom propisane obaveze, konačno riješeno krivičnih prijava protiv 14 lica, koja su uplatila 4.400 eura u humanitarne svrhe.

- Krivična djela za koja je sproveden postupak odloženog gonjenja i donijeto rješenje o odbacivanju krivične prijave u izvještajnom periodu su: ugrožavanje javnog saobraćaja – 10 lica, teška djela protiv bezbjednosti javnog saobraćaja - dvoje lica, nedavanje izdržavanja - jedno lice, oduzimanje tuđe stvari iz - jedno lice - stoji u izvještaju.

U izvještajnoj godini ODT u Rožajama je u 31 slučaju u skladu sa Zakonom riješilo nastale krivičnopravne događaje ovim alternativnim načinom. U Nikšiću je u odnosu na 40 počinilaca primijenjen institut odloženog krivičnog gonjenja.

Institut odloženog krivičnog gonjenja može se primijeniti za krivična djela za koja je predviđena novčana ili kazna zatvora do pet godina, predviđeno je Zakonikom o krivičnom postupku.

Kako stoji u ZKP-u državni tužilac može promijeniti ovaj institut u slučajevima kad nađe da ne bi bilo cjelishodno da se vodi krivični postupak. Tužilac, odlučujući o predlogu za odlaganje krivičnog gonjenje, mora imati u vidu prirodu krivičnog djela, okolnosti pod kojim je učinjeno, te raniji život učinioca i njegova lična svojstva.

Da bi tužilac prihvatio predlog prmjenje ovog instituta, uslov je da je osumnjičeni neosuđivan. Obaveze osumnjičenog u ovom slučaju su da prihvati da otkloni štetnu posljedicu nastalu krivičnim djelom ili da naknadi pričinjenu štetu, da ispuni dospjele obaveze izdržavanja, odnosno druge obaveze utvrđene pravosnažnom sudskom odlukom.

U zamjenu za odloženo krivično gonjenje tužilac može zahtijevati od osumnjičenog da plati određeni novčani iznos u korist humanitarne organizacije, fonda ili javne ustanove ili da obavi određeni društveno korisni ili humanitarni rad.

- Nakon što stupi na snagu institut odloženog krivičnog gonjenja, osumnjičeni je dužan da prihvaćenu obavezu izvrši u roku koji ne može biti duži od šest mjeseci - predviđa ZKP.

Portal Analitika