Najavljena gradnja zgrade na prostoru nekadašnje kasarne Mali logor

Od kamena temeljca tri godine ni makac: Srušeni nekadašnji vojni objekti, ali obećane zgrade nema

Jedini način da vežemo ljude je da im uz posao damo i stan i sa jednom stambenom zgradom riješili bi problem zdravstva u Pljevljima za narednih 30 godina, kaže direktor Opšte bolnice Saša Grbović


Lokacija na kojoj su trebali da se grade stanovi Foto: dan
Lokacija na kojoj su trebali da se grade stanovi
Dan Izvor

U prethodne tri godine data su obećanja da će se u Pljevljima graditi stanovi za penzionere, medicinsko osoblje, prosvjetu, policiju i vojsku ali od datih obećanja nema ništa. Naime, početkom 2020. godine tadašnji ministar odbrane Predrag Bošković i predsjednik Opštine Pljevlja Igor Golubović potpisali su sporazum kojim se predviđala gradnja zgrade sa 55 stambenih jedinica na prostoru nekadašnje kasarne Mali logor. Tom prilikom Bošković je saopštio da je "postavljen administrativni kamen temeljac". U narednim danima uslijedilo je rušenje nekadašnjih vojnih štala i magacina. Materijal od objekata narod je raznosio po potrebi, a kada je čitav prostor očišćen stalo se sa svim aktivnostima.

Iz Opšte bolnice Pljevlja tvrde da bi uz pomoć stanova namjenjenih za medicinsko osoblje mogli da zadrže ljekarski kadar, odnosno naglašavaju "da grad po Golubinjom nije privlačna destinacija za život ljekara u uslovima da budu podstanari.

"Jedini način da vežemo ljude je da im uz posao damo i stan. Imamo bračnih parova ljekara pa bi sa jednim stanom riješili stambeno pitanje za dva nama potrebna ljekara. Sa jednom stambenom zgradom, riješili bismo problem zdravstva u Pljevljima za narednih 30 godina", kaže za "Dan" direktor pljevaljske bolnice Saša Grbović.

Inače, poslednji stanovi za zdravstvo u Pljvljima dijeljeni su prije tridesetak godina. Kada su u pitanju pripadnici vojske i policije oni su poslednji put prije 12 godina dobijali stanove u Pljevljima. Prosvjetni radnici su prije petnaestak godina dobili stambenu zgradu namijenjenu za zaposlene u prosvjeti.

Zanimljivo je da su svi oni funkcioneri, koji su obećavali izgradnju stanova, trenutno bivši predsjednici ili ministri. Prvi sa funkcije je otišao nekadašnji predsjednik pljevaljske opštine Mirko Đačić. On je, usled ne slaganja sa partijskim drugovima, 2019. godine podnio ostavku.

U avgustu 2020. godine došlo je do političkih promjena, a Predrag Bošković je već narednih mjeseci izgubio ministarsku fotelju. Igor Golubović je prošle godine podnio ostavku na mjesto predsjednika opštine, a policajci, vojnici, prosvjetni i zdravstveni radnici očigledno su ostali bez obećanih stanova.

Možda bi ova situacija mogla da posluži sadašnjim ministrima i državnim funkcionerima da ukoliko žele da ostanu na sadašnjim pozicijama, da više rade na ispunjenju datih obećanja.

Penzioneri ostali i bez stanova i bez novca

Kada je u pitanju gradnja oko 20 stanova za penzionere i tu se stalno na temeljima. Naime, Fond PIO je početkom 2018. godine obezbjedio 300.000 eura za gradnju stambene zgrade za penzionere, a u jesen te godine položen je i kamen temeljac. Izvođač radova je ušao u posao, a potom su uslijedili problemi i dalje se nije odmaklo.

"Plašim se da smo ostali bez novca i bez stanova. Od 300.000 koje je dao Fond PIO iz pljevaljskog Udruženja penzionera 175.000 eura su prebacili Fondu za solidarnu stambenu izgradnju, čiji je tada direktor bio Danilo Popović. Ostatak novca je ostao na računu u Atlas banci, koja je potom otišla u stečaj. Potom je 50.000 eura, kao zagarantovani depozit, prebačeno na račun u NLB banke. Pitanje je šta se desilo sa tim novcem", kaže predsjednica Udruženja penzionera "Sloga" Stoja Čabarkapa.

Iz Udruženju penzionera tvrde da se na njihovom računu nalaze 42.000 eura.

"U stečajnoj masi Atlas banke ostala je 81.000 eura, a 175.000 je uplaćeno Fondu za solidarnu stambenu izgradnju. Iz Fonda PIO su tražili da tamo gdje nije bilo gradnje da se novac vrati i sada čekamo kake će biti dalje aktivnosti", naglašava predsjednik Udruženja penzionera Pljevlja Vukadin Damjanović.

Portal Analitika