Kultura

Od 11. A tempa sve će biti drugačije

Izvor

U atmosferi izvjesnog dolaska izuzetnih umjetničkih imena, ali i neizvjesnosti sadržaja naredne sezone juče se govorilo o 11. A tempu, koji zajednički i ove godine organizuju Muzički centar Crne Gore i nacionalni teatar.

- Umjetnički kriterijumi bili su najvažniji u izboru programa, i rang koji smo do sada u tome imali, htjeli smo da održimo – kazao je na početku Žarko Mirković, direktor MCCG.

U skladu sa svim što prati organizaciju festivala, dodaje Mirković, nastalo je i „svježe, zanimljivo i višeslojno vizuelno rješenje Suzana Pajović – Živković“ koje prati ovogodišnji A tempo, pojašnjavajući da to predstavlja „umjetnost koja je nastajala u 'sirotinjskim' uslovima, ali se u mnogo uslovima očekuje njen nastavak“.

5atempopressPrema riječima čelnih ljudi obije institucije, problemi finansiranja postojali su još od početka planiranja ovogodišnjeg A tempa.

- Crnogorsko narodno pozorište će uvijek dodatno afirmisati razvoj umjetnosti, prije svega, što znači i - muzike. Program je nastajao pod čudnim okolnostima: pregovarano je sa gostima na vrijeme, ali je to bilo mnogo prije loše finansijske situacije u kojoj se sada nalazimo – podsjetio je Ljumović.

Kao ilustraciju, on je naveo da program A tempa ove godine košta nepunih 70.000 eura, što je „primjer uspješnog menadžerisanja, jer slične manifestacije koštaju znatno više“.

Iako je činjenica da bez novca nema ni kulture, tačnije pravih kulturnih događaja, najznačajniji muzički festival u nacionalnom teatru ove godine će predstaviti niz izuzetnih, svjetski poznatih umjetnika. Kao što je Portal Analitika već najavio, festival će u ponedjeljak otvoriti Crnogorski simfonijski orkestar, kojim će dirigovati Grigorij Krasko. Solista će biti Ilja Gringolc, violinista koji živi i radi u Švajcarskoj, široj publici najpoznatiji kao najmlađi pobjednik konkursa „Paganini“. U dinamičnom programu, na glavnoj sceni CNP-a do 22. aprila će nastupiti crnogorska pijanistkinja Vedrana Kovač, i izvesti svoj prvi put klavirski resital u Crnoj Gori, zatim francuski „Vanderer trio“, koji je ponovo u Crnoj Gori nakon desetak godina, dok će na programu austrijskog trija Diknua Šnebergera biti djela i obrade inspirisane stvaralaštvom Đanga Rajnarta. Hor Kolegijum muzikum (Collegium musicum) obilježava četiri decenije postojanja, pa će tim povodom na A tempu izvoditi djela crnogorskih autora, od kojih će neka imati svoje premijere. Među autorima su imena poput princa Mirka Petrovića, Bora Tamindžića, Senada Gačevića, samog Mirkovića, ali i mladih kompozitora Aleksandra Perunovića i Nine Perović. Gudački kvartet Rubikon, kojeg predvodi naš proslavljeni violinista Roman Simović, predstaviće se sa novim članom, Brankom Kabadaićem na violi, dok dio ranije postavke čine Miloš Petrović (violina) i Dragan Đorđević (violončelo). Tri mlade pijanistkinje - Amina Nikočević, Vladana Perović i Ana Vujošević predstaviće se publici zajedničkim koncertom ne samo u Podgorici, već i Kotoru i Herceg Novom. Ansambl „Harp Connection“, koji čini pet harfistkinja, među kojima je i redovna gošća CSO, Ljiljаnа Nestorovskа, imaće koncert u pratnji gudačkog orkestra, dok će hor „Čarobni glasovi Bugarske“, dobitnik dvije muzičke nagrade Gremi (Grammy), svojim prepoznatljivim izvođenjem donijeti u CNP duh bugarskog muzičkog nasljeđa. Posebnu pažnju svojim prvim koncrtom svakako će privući Tereza Salegejro, pjevačica fada i nekadašnja solistkinja popularne portugalske grupe „Madredeus“.

5atempopress1

- Miloš Karadaglić pristao je da gostuje u Crnoj Gori i pored punog rasporeda. Biće to kraj dostojan zaista izuzetnog 11. A tempa, na čemu su se organizatori zaista potrudili – zaključio je Mirković najavu ovogodišnjih izvođača na Velikoj sceni.

On je dodao da su dio programa i promocije knjiga čiji su autor Aleksandar Serdar i Vesna Ivanović, a da će otvaranju prethoditi obilježavanje pete godišnjice postojanja kompanije Euro Unit, koja će tom prilikom nagraditi najzaslužnije muzičke stvaraoce.

Vraćajući se u manje „muzičke“ teme, Ljumović je kazao da je odluka nacionalnog teatra da novcem kojim raspolažu završe ovogodišnju sezonu, 31. maja, prema programu koji su ranije utvrdili.

- Ali, bojim se da će se sve to odraziti na narednu sezonu. Vidjećemo da li smo u finansijama samo statistika i procenat, ili neko vodi računa i o kvalitetu onoga što ovdje prezentujemo. Po punim salama, rekao bih da je za našu publiku to kvalitetan program – istakao je direktor CNP-a.

U slučaju da do narednog A tempa MCCG konačno dobije svoj dom, a time i koncertnu salu, postavlja se pitanje ko će biti domaćin narednom događaju.

- Ostaćemo zajedno u organizaciji, to je sigurno, i nakon „razdvajanja“. Program će takođe nastajati u saradnji CNP-a i MCCG, kao i pojedini muzički programi koje smo realizovali takođe na sceni nacionalnog teatra, poput nedavnog koncerta Glen Miler orkestra – podsjetio je Ljumović.

- Uz nove uslove rada, mislim da se može ostvariti još bolja saradnja, da će biti većih poduhvata i da će nastaviti da funkcioniše ta logika partnerstva. Ustalom, pored ovog finansijskog duga, postoji i ona druga vrsta duga, a to je – dug prema publici i visokim umjetničkim kriterijumima. Neće biti kompromisa u onome što smatramo da mora ostati, ni u obimu ni u kvalitetu, uz visoke umjetničke i produkcione standarde – zaključio je Mirković.

Festival, koji zajednički organizuju CNP i MCCG, podržali su Austrijska ambasada, švajcarska Pro Helvetia i Francuski institut u Podgorici, sponzori M:tel i DPC, a pokrovitelj A tempa je Ministarstvo kulture.

K.J.

Portal Analitika