Društvo

Obradović: Javni servis je samo u imenu javni, u praksi mnogo daleko od toga

Počeli smo sa sakupljanjem materijala na sedmičnom nivou koji proizilaze iz nezakonitosti, neprofesionalizma i bahatosti na Javnom servisu, kaže Obradović. 

Obradović: Javni servis je samo u imenu javni, u praksi mnogo daleko od toga Foto: CGO
Portal AnalitikaIzvor

„Neće biti zakonito i ne postoji apsolutno nijedna stvar koja može na taj način legalizovati njega na poziciji generalnog direktora. Znači, čovjek apsolutno ne ispunjava zakone i crno ne može biti bijelo. Tako da, što se tiče ove posljednje odluke, sud je jasan za razliku od ponašanja članova savjeta i generalnog direktora“, kazao je na TV E, Nikola Obradović iz Centra za građansko obrazovanje, govoreći o trenutnoj situaciji na Javnom servisu

Podsjeća da je sud naložio Javnom servisu da ponovo bira generalnog direktora.

"Po konkursu iz 17. juna 2021. godine, što znači da bi se trebali članovi savjeta odrediti po kandidatima gospodinu Nikoli Markoviću, Srđanu Čoviću i Milutinu Stijepoviću. Samim tim Raonić je diskvalifikovan jer i ranije presude pokazuju da on nema uslova da se o njemu uopšte razmatra. Čak bi i razmatranje o samom kandidatu, Borisu Raoniću, značilo, nepoštovanje suda i presude", kaže Obradović. 

Obradović je prokomentarisao i tzv. Etički kodeks koji je nedavno usvojen u Javnom servisu, a koji prema riječima potpredsjednice Savjeta Marijane Camović- Veličković, zaposlenima, smanjuje slobodu govora i izražavanja.

„Taj Etički kodeks je apsolutno u suprotnosti s Ustavom, najvišim pravnim aktom, Zakonom o radu, kolektivnom ugovoru radio i televizije Crne Gore, opštem kolektivnom ugovoru. Vidjeli smo da je na samoj sjednici takvu verziju kodeksa kritikovala ponovo usamljena potpredsjednica Savjeta, gospođa Camović-Veličković. I to su primjeri gdje vi najbolje možete vidjeti ko se bori za to da javni servis diše, a ko je na onoj drugoj strani, koja radi na gušenju sloboda zaposlenih i na pripremi terena, odnosno njegovanju netransparentnosti koja je prisutna. Ja bih svakako izdvojio ono što se tiče zabrane izričite zaposlenima na televiziji da javno nastupaju ili da kritikuju pojave u društvu, što je u suprotnosti sa slobodom, odnosno što predstavlja kršenje ljudskih prava, da budem precizan“, naveo je Obradović u emisiji Na kraju dana.

Centar za građansko obrazovanje redovno upozorava na nezakonitosti ali i ukazuje na poruke iz Evropske Unije. Tokom razgovora, Obradović se osvrnuo na dosadašnji rad ali i na iduće korake.

„Centar za građansko obrazovanje decenijski prati rad RTCG-a i ulaže napore da RTCG postane istinski javni servis svih građanki i građana. Ovo što vidimo sada nijesmo mogli ranije vidjeti. Svakako ne bi iznenadilo da se nastavi s ovakvim stvarima. Centar za građansko obrazovanje je mnogo puta do sada apelovao na to da se nastavi s ovakvim stvarima. Pozivajući Institucije da se proaktivnije zainteresujuza ovaj slučaja. Mi ćemo to sigurno nastaviti da radimo i u budućnosti. Počeli smo sa sakupljanjem materijala na sedmičnom nivou koji proizilaze iz nezakonitosti, neprofesionalizma i bahatosti na Javnom servisu. Pravimo, dakle, taj tzv. sedmični presjek. Mi ćemo monitoring svakako intenzivirati i te nalaze ćemo komunicirati sa svim zainteresovanim stranama iz razloga da bi se taj slučaj kvalitetno pozicionirao u domaćoj, ali i međunarodnoj javnosti. Smatramo da bi svakako taj vid pozicioniranja uspio da na tim adresama, a mislim da se to već sada dešava, objasni koliku štetu, proizvodi ovakav Javni servis. Javni servis koji je samo u svom imenu javni servis, a to je u praksi mnogo daleko od toga i van tih okvira“, zaključio je Obradović

Portal Analitika