Objavljena prva vremenska prognoza za predstojeću zimu

Evropski meteorološki servis Severe Weather objavio je prvu vremensku prognozu za zimu 2023/2024, a na vrijeme će, kažu, itekako uticati El Ninjo.

Objavljena prva vremenska prognoza za predstojeću zimu Foto: Pixabay
Portal AnalitikaIzvor

Severe Weather je za dugoročnu prognozu za zimu koristio tri modela – ECMWF iz Evrope, CanSIPS iz Kanade i NMME, zajednički projekat SAD-a i Kanade. Sve ove prognoze su prosječna slika za tri meteorološka zimska mjeseca (decembar-januar-februar) i pokazuju opšte prevladavajuće vremenske prilike, prenosi Index.hr. 

Čak i ako su modeli 100 odsto tačni, to ne znači da bi takvi vremenski uslovi trebalo da traju tri mjeseca zaredom. Samo se sugeriše kako bi vremenski obrasci mogli izgledati većinu vremena.

Prema tim modelima, Evropu u zimskim mjesecima očekuju toplije temperature od prosjeka, i to u većem dijelu zapadnog i centralnog dijela kontinenta. Niže temperature biće izraženije u sjevernim i sjeveroistočnim djelovima.

To znači da će glavni način cirkulacije nad Evropom biti od sjevera prema jugu, što znači sjeverno strujanje nad Evropom. Eventualne sniježne padavine nad centralnom Evropom biće povezane sa intenzitetom tog strujanja i pojedinim hladnim frontovima koje se spuštaju sa sjevera.

Što se tiče padavina, više njih očekuje se nad centralnom i južnom Evropom. Prognoza pokazuje manje snijega u Evropi, osim u višim predjelima, i to uprkos tome što se uopšteno očekuje više padavina.

Kada je u pitanju temperatura, ako se gleda model ECMWF, koji slovi kao najpouzdaniji, temperature na zapadu Evrope biće više od uobičajenih. Ali sa zonom niskog pritiska nad sjevernom Evropom povećava se mogućnost da sjeverni tok prodre dublje na kopno, stvarajući neutralnu zonu iznad Skandinavije.

Gledajući prognozu površinske temperature nad Evropom, ona bi trebalo da bude uglavnom iznad normale. Ali na kartama se vidi i neutralna zona nad sjeveroistočnim djelovima kontinenta.

ECMWF signalizuje da će Evropa imati natprosječnu količinu padavina. To povećava potencijal sniježnih padavina uglavnom iznad alpskog područja i u Skandinaviji.

Portal Analitika