Politika

Šoć: Zahtjev PzP-a za reizbor sudija i tužilaca je loš

Izvor

On je u izjavi za Portal Analitika kazao da je pitanje stalnosti sudske funkcije, kao garanta da proces povremenog reizbora neće biti podložan političkom pritisku, razriješeno još tokom donošenja Ustava iz 1992. godine.

Lider PZP-a Nebojša Medojević zatražio je juče opšti reizbor svih sudija i tužilaca, kao jedan od uslova te partije koji se odnosi na ustavne promjene u dijelu pravosuđa.

Medojević je kazao da predsjednici Vrhovnog suda i Vrhovnog državnog tužilaštva ne mogu da obezbijede neophodne reforme, a da su kadrovska rješenja takva - da prave opstrukcije.

„Ne znam koji je motiv Pokreta za promjene da nas vraća na standarde koji su prevaziđeni. To je jedan problem. Drugi problem jeste pitanje - ko bi bio arbitar u opštem reizboru, ko bi birao te nove sudije? Da li bi bio iz sastava postojećih sudija, ili bi ih birao neko sa strane, van sudstva“, pita Šoć, napominjući da on odgovore na ta pitanja nema.

„Uostalom, odakle bi se birale te sudije? Ko bi bili ti ljudi?“ pita dalje Šoć, smatrajući da bi  99 odsto tih reizabranih sudija morali biti, zapravo, već postojeće sudije.

„Ne možete u maloj Crnoj Gori sve sudije poslati kući i zamijeniti ih ljudima koji nemaju iskustva. Možda zvuči privlačno reći: 'Mi ćemo da  se obračunamo sa sudijama koji su pod političkim uticajem'. Efekat toga može biti upravo suprotan - da se unese dodatni politički uticaj, jer će onda svi biti u strahu – kome treba da udovolje da bi ponovo bili izabrani na sudijsku funkciju!“

Šoć podsjeća da je u Crnoj Gori već obavljen jednom reizbor svih sudija, prije 20 godina, koji se „nije najbolje pokazao“.

„Štaviše, to je unijelo priličan haos u crnogorsko sudstvo i napravljen je diskontinuitet koji se veoma loše odrazio. U svim zemljama svijeta postoji načelo da jednom izabran sudija ima pravo na stalnost svoje funkcije“, kaže Šoć.

On naglašava da se podrazumijeva da ljude koji loše rade svoj posao, ili ga rade pod političkim uticajem, treba izbaciti iz sudstva.

„Ali, za to postoje zakonom definisani mehanizmi. Ako neko smatra da ima loših sudija ili sudija koji su pod političkim uticajem, neka objave njihova imena, iznesu argumente za to i neka ih Sudski savjet po proceduri i po zakonu izbaci iz suda", kaže Šoć.

Portal Analitika