Politika

Šoć: Venecijanska komisija nam nameće ono što kod njih ne postoji

Izvor

Na pitanje kako obezbijediti autnomnost i efikasnost sudske vlasti u Crnoj Gori, Šoć objašnjava da je neophodno da država bude politički zrela.

- Kroz tu sliku i kroz takav odnos, Evropljani - u liku Venecijanske komisije, nama nameću nešto što kod njih nigdje ne postoji. Ja bih rekao da nije sve idealno ali i – čujte, nismo mi ipak bez pravne tradicije, istakao je Šoć.

Skupštinski Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo, utvrdio je danas predlog amandmana na Ustav Crne Gore po kome će izbor predsjednika Vrhovnog i Ustavnog suda biti izmješten iz parlamenta.

Prema njegovom mišljenju, današnja odluka nije dobra. Važnija je „borba za ostvarivanje principa nezavisnosti sudstva, ali da se ne može kreirati sistem koji sam sobom ne garantuje ništa“.

- Kad bi ovo garantovalo da će prestati politički pritisci, ja bih pristao na to. Ali ne garantuju. Ako Sudski savjet bira, dvotrećinskom većinom, predsjednika Vrhovnog suda, da li to garantuje da neko neće okrenuti telefonom predsjednika Vrhovnog suda, i reći: imamo interesa da se u tom i tom predmetu presudi tako i tako, i da on kaže – razumijem. Ima li garancije – nema, naglasio je Šoć.

On je otišao i korak dalje sa prijedlozima i dodao da bi se, po njegovom sudu, Tužilaštvo moglo izmjesti iz parlamenta, jer ne čini nijednu od tri grane vlasti.

- Oni treba svoj autoritet da dokažu tako što će goniti svakoga, ne pitajući se koje je vjere, nacije, politike, ko mu je majka i otac. To je snaga zakona, akcentovao je bivši ministr pravde.

Portal Analitika