Politika

Šoć: Parlamentarna istraga je moćno političko oružje, ali ne i u Crnoj Gori

Izvor

„U razvijenim parlamentarnim demokratijama parlamentarna istraga je jak institut kontrole izvršne vlasti, koji daje autoritet parlamentu i koji može izazvati ozbiljne političke posljedice, pa čak i pad vlade“, objašnjava Šoć.

„Taj institut nema nikakve ingerencije za rad tužilaštva, ali ipak može izazvati krivično-pravne posljedice, jer se tokom istrage može doći do materijala koji mogu da motivišu tužioca koji, naglašavam, sam procjenjuje da li ima elemenata za krivični postupak. Uostalom, parlamentarna istraga ne vodi se uvijek zbog pitanja vezanih za krivičnu odgovornost, već može biti pokrenuta i zbog nečijeg nemara“, dodaje sagovornik Portala Analitika.

Svoju skepsu da i u slučaju Crne Gore parlamentarna istraga može dovesti do nekih većih posljedica, bilo političkih, bilo krivično-pravnih, Šoć temelji na jedinom slučaju kada je u crnogorskom parlamentu vođena parlamentarna istraga – povodom pisanja zagrebačkog Nacionala o duvanskoj mafiji," dodajući da se ipak ne može reći da je rad te komisije bio bez ikakvog efekta.

„Pravno, dometi njenog rada nisu bili veliki. Ali, ipak je bilo odjeka, a informacije do kojih je komisija došla, korišćeni su u istrazi tužioca iz Barija, Đuzepea Šelzija“, kaže Šoć.

Portal Analitika