Pokret za promjene smatra da izmjenama Ustava treba propisati da se predsjednik Vrhovnog suda, čelnik i sudije Ustavnog suda, vrhovni državni tužilac, sudski i tužilački savjet i ombudsman biraju dvotrećinskom većinom u Skupštini.
"Takav predlog nije nepoznat, ali sam skeptičan prema rješenjima koja izlaz iz problema politizacije sudstva vide samo u promjeni normi, a ne i u promjeni ponašanja i uopšte društvenog ambijenta koji dovodi do ocjene da nam je sudstvo politizovano", rekao je Šoć agenciji MINA.On nije siguran da bi podizanje cenzusa za izbor na ta mjesta bitno doprinio rješenju problema.
»Jer činjenica je da bi moralo da dođe do kompromisa, većeg nego sada, oko ličnosti. Međutim, po pravilu, većina kojom se neko bira je i većina kojom se neko eventualno razrješava, tako da nije garancija da taj čovjek sjutra, ko god bude, neće biti podložan političkom uticaju, a onda će biti mnogo teško smijeniti ga«, naveo je Šoć.On se plaši da predlagači takvog rješenja nijesu imali u vidu tu mogućnost.
»Ako se dođe do konsenzusa, a osnova za to bi trebalo da bude nečija profesionalna karijera, da li to garantuje da taj ko bude izabran neće biti podložan pritiscima i sklon da popusti«, upitao je Šoć.