On je ocijenio da su socijalna i ekonomska pitanja nešto što je svakom građaninu u razvijenim društvima bitno.
»Pritom moram naglasiti da su ta razvijena društva sva ova takozvana identitetska pitanja davno razriješila i ona su prosto temelj njihove egzistencije. Tu postoji neki konsenzus oko kog nema spora«, kazao je Šoć.
Prema njegovim riječima, kod nas, nažalost, nema toga.
»Dobro je što su te teme potisnute, ali to ne znači da se one neće u određenim vremenskim intervalima sporadično razbuktavati i biti predmet manipulisanja, tako da u nekim vremenima koja su pred nama očekujem da će to, posebno uoči izbora, ponovo izbiti u prvi plan, jer vlast očigledno egzistira već 20 godina, između ostalog, i na tim temama«, naveo je Šoć.
Vlast smatra da će takvih tema ubuduće biti i još više, jer vlast nema resursa iz kojih se mogu socijalno-ekonomski problemi nadoknaditi.
»Sve što se moglo prodati u Crnoj Gori se prodalo, sad se država zadužuje i kad to izbije u prvi plan, a određena vlast nema čime da te rupe popuni, oni će otvoriti pitanja koja će ponovo da zaokupljuju pažnju«, pojasnio je Šoć.
On, kako je kazao, nije siguran da to opoziciji, bar jednom dijelu, nije u interesu. »Jer određeni djelovi opozicije egzistiraju upravo na tim pitanjima koja su identitetska, pri čemu nije lako dati odgovor kako izaći iz ekonomske krize, tu treba velika pamet, mislim da je u Cnoj Gori baš nema«.
Upitan da li je ovakva situacija u Crnoj Gori prilika da stranke sa socijaldemokratskim obilježjem pokažu da to zaista i jesu, Šoć se pita šta im je dosad smetalo da to pokažu.
»Strašno mi licemjerno zvuči kad poneki put čujem na konferencijama za štampu, posebno od Socijaldemokratske partije, o njihovoj brizi za ta pitanja. Pa što ne sruše Vladu i kažu – mi nećemo da učestvujemo«, rekao je on.
Ali, kako je dodao, kad dođete do toga, onda izbiju u prvi plan ono što je, kako je rekao, potpredsjednik te partije i Vlade pokazao, »a to je neskrivena žal što su izgubili vlast u Podgorici«.
»I kako to opravda? Ne kaže – u redu, izgubili smo vlast u Podgorici, nego – vlast u Podgorici podržavaju neprijatelji Crne Gore. Eto to je ta vrsta pameti«, ocijenio je Šoć.
On je rekao da oni hoće da budu i principijelni i dio vlasti.
»Narod ima razne poslovice za takvu vrstu razmišljanja i situacije, hajde da upotrebimo najblažu – oni hoće i jare i pare«, naveo je Šoć.
Prema njegovim riječima, Crnom Gorom u posljednjih 20 godina vlada neka vrsta politike koja je bar deklarativno usmjerena ka rješavanju socijalnih pitanja u korist najširih slojeva društva.
»Gdje imamo klasičnu političku podjelu socijaldemokratija, uslovno rečeno, vlada – e to je rezultat njene vladavine. A vi pogledajte koje su zemlje najuspješnije u zapadnoj Evropi, one kojima vladaju socijaldemokratije ili one kojima vladaju konzervativne stranke«, zaključio je Šoć.