Politika

Sedmoro za, šestoro protiv

Ustavni odbor podržao Inicijativu o pokretanju postupka za Đukanovićevo razrješenje

Članovi Ustavnog odbora podržali su Inicijativu o prieispitivanju toga da li je predsjednik države Milo Đukanović prekršio Ustav tokom nedavnih događaja na Cetinju. Inicijativu je predložila Socijalistička narodna partija.

Ustavni odbor podržao Inicijativu o pokretanju postupka za Đukanovićevo razrješenje Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

Inicijativa je usvojena sa sedam glasova za, te šest glasova protiv. Inicijativu su podržali poslanici Demokratskog fronta, SNP, Demokrata i Građanskog pokreta URA, dok su protiv bili iz DPS-a i LP-a.

Tokom rasprave, u svojstvu predlagača, poslanik SNP Dragan Ivanović kazao je kako se očekivalo da će Đukanović biti prvi koji će inicirati "da se ne dolazi na Cetinje".

"Međutim, on je insistirao i pozivao i govorio da će tog dana biti tamo, kao što je i bio. Dobro je što su vjernici SPC shvatili ozbiljnost i odazvali se pozivu mitropolita da se ne pojave, čime bezbjednosna situacija nije postala još složenija", rekao je on, dodajući kako je policija imala "teške dane".

Ivanović je dodao i kako je čitava vladajuća većina za podršku inicijativi.

"Inicijativu je potpisalo 36 poslanika. Poslanik Miodrag Lekić je zakasnio. Inicijativu nijesu potpisali poslanici URE, ali su kazali da će je na plenumu podržati", dodao je on.

Sekulić: Čudno da vlast govori o odvojenosti države i crkve

Predrag Sekulić iz Demokratske partije socijalista istakao je kako je inicijativa politički motivisana,

"Čudno je da se kolege iz vlasti pozivaju na član Ustava koji predviđa odvojenost države i crkve, s obzirom na to da oni ne bi ni bili vlast bez posredovanja Srpske pravoslavne crkve", istakao je Sekulić, podsjećajući kako je Đukanović jedini neposredno izabrani političar.

On je iskazao uvjerenje kako je vlasti u ovom trenutku potrebno da se "sabere oko nečega", a to je, kako je dodao, odnos prema DPS, odnosno predsjedniku države.

"Treba utvrditi odgovornost svih, pa i samog patrijarha (Porfirija), vezano za snajpere i za sve ostalo. Valjda će ova komisija koju je formirala Vlada izaći sa informacijama o tome", dodao je on.

Sekulić je zaključio kako u Đukanovićevim riječima upućivanim uoči petog septembra nema ničega što bi se moglo smatrati kao povreda Ustava.

Zoronjić: Đukanović okupio komite, podržao grupu koja nije branila interese Crne Gore

Suada Zoronjić iz URA kazala je kako je Đukanović podržao grupu koja "nije branila interese Crne Gore".

"Riječ je o predsjedniku svih građana, a ne određenih naroda. Ne vidim kakav je problem da se ustoličenje izvrši u Cetinjskom manastiru ako to Ustav dozvoljava", navela je ona.

Zoronjić je dodala i kako okupljanje građana na Cetinju nije bilo najavljeno, za razliku od ustoličenja.

"Đukanović je okupio komite i sve ljude koji su bili spremni da naprave situaciju koja bi se negativno odrazila na sve građane Crne Gore", dodala je Zoronjić, ističući kako Građanski pokret URA podržava inicijativu.

Živković: Premijer izvršio desant

Poslanik DPS Danijel Živković rekao je kako nije iznenađen inicijativom.

"Stranke iz vlasti rade u ovom momentu da sačuvaju pozicije i ono što se ne može sačuvati. Pokušavaju da dođu do jedine moguće tačke saradnje, a jedina je - Demokratska partija socijalista i njen predsjednik", rekao je on.

Živković je kazao naglasio da je u pitanju pogrešna percepcija i zamjena teza.

"Kada govorimo o Cetinju, sjetićete se da su i građani i odbornici iz tog grada kazali da čin ustoličenja ne bi trebalo tamo obaviti. To je, između ostalog, bio i stav odbornika Građanskog pokreta URA. I kada dođete u takvu situaciju, kada se pokušava doći do rješenja da se taj čin ili odloži ili održi na drugom mjestu, Crkva Srbije poručuje da to po svaku cijenu mora da se obavi na Cetinju. A nakon toga imate izjave nadležnih državnih organa koji kažu - postoje ozbiljni rizici i prijetnje po živote građana i bezbjednost države ako se to dogodi na Cetinju. Govorimo o procjenama ljudi koje ste vi birali u parlamentu. I uprkos tome, mimo procedura, mimo saglasnosti ministra unutrašnjih poslova i direktora UP, predsjednik Vlade kreće u desant na Cetinje i udar na građane Cetinja i Crne Gore", kazao je on.

Zogović: Evidentna je Đukanovićeva odgovornost

Milun Zogović iz Demokratskog fronta kazao je kako se nada da će inicijativa rezultirati razrješenjem Đukanovića.

"Đukanović se otvoreno svrstao na stranu jedne političke grupacije. Evidentna je krivično-pravna odgovornost jer je on u događajima na Cetinju prekršio više članova Krivičnog zakonika", istakao je on.

On je Đukanovića, između ostalog, povodom petog septembra optužio za stvaranje kriminalne organizacije, pokušaj nasilnog svrgavanja državnih organa, pozivanje na nasilnu promjenu ustavnog uređenja, sabotaže, izazivanje nacionalne, vjerske i rasne mržnje.

I Vladimir Martinović iz Demokrata rekao je da smatra kako je Đukanović prekršio Ustav, a podršku inicijativi SNP iskazao je i Branko Radulović iz DF.

Andrija Popović iz Liberalne partije kazao je kako je inicijativa "još jedna ujdurma", dok je Jovanka Laličić iz DPS istakla da je u pitanju "sterilna i potrošena ideja".

Tokom sjednice, predsjednica Odbora Simonida Kordić ispravila je poslanika DPS Predraga Sekulića zbog korišćenja termina Srbijanska pravoslavna crkva, o čemu možete čitati u posebnoj vijesti.

Portal Analitika