Politika

NVO: Skupština da rasvijetli činjenice o privatizaciji Telekoma

Izvor

IA, CGO, CEMI, EPuCG i CRNVO pozivaju poslanike, a posebno vladajuće većine, da podrže sprovođenje parlamentarne istrage jer ne postoje formalno pravne prepreke za njeno otvaranje, što se može vidjeti i iz informacije Ministarstva pravde povodom prijedloga odluke o otvaranju parlamentarne istrage.

U saopštenju se navodi da pozivaju parlamentarnu većinu da pokaže da nema razloga da unaprijed brani bilo koga iz vlasti, ni ove ni ranije, i da na taj način uvjeri javnost u svoj objektivan i nepristrasan odnos prema svojim partijskim kolegama iz drugih dijelova vlasti.

Oni smatraju da je potcijenjen značaj kontrolnog mehanizma parlamentarne istrage u zaštiti javnog interesa, jer "jedino njeno održavanje u ovom konkretnom slučaju može doprinijeti rasvjetljavanju sumnji o koruptivnim radnjama".

- S obzirom na to da u Crnoj Gori parlamentarna istraga nije korišćena od usvajanja važećeg Poslovnika Skupštine 2006, njeno sprovođenje ukazalo bi na opredijeljenost svih političkih partija u Skupštini da se unaprijedi, za sada, slaba kontrolna funkcija Skupština, na što je i Evropska komisija opominjala, navodi se u saopštenju.

Oni dodaju da bi sprovođenje parlamentarne istrage označilo spremnost poslanika da se ovaj instrument razvija, te češće primjenjuje u praksi na što djelotvorniji način.

- Crnogorska javnost mora u najkraćem roku saznati ko su osobe koje su na štetu građana i građanki Crne Gore za svoj lični interes i za interes sa njima povezanih osoba pribavile enormnu materijalnu dobit, prodajući jedno od najuspješnijih preduzeća u istoriji Crne Gore, zaključuje se u saopštenju.

Portal Analitika