Društvo

Numanović: Poštovanje, a naročito nepoštovanje kodeksa utiče na sve u društvu

Izvor

Okrugli sto se organizovan je u okviru sprovođenja kampanje Savjeta Evrope “Jedno od petoro” za Crnu Goru i cilj je unapređenje znanja iz ove oblasti, kao i promocija Kodeksa novinara u informisanju o slučajevima seksualnog nasilja nad djecom.

Okruglom stolu prisustvovali su predstavnici medija, kancelarije Ombudsmana, Ministarstva rada i socijalnog staranja, ustanova socijalne i dječije zaštite, NVO “Centar za prava djeteta”, djeca iz Dječijeg doma “Mladost” u Bijeloj i djeca iz Herceg Novog.

Ministar Numanović kazao je da je kada je riječ o etičkom kodeksu koji je vezan za izvještavanje novinara o seksualnom iskorišćavanju djece, radi se o jednoj veoma osjetljivoj temi, ali da poštovanje, a naročito nepoštovanje tog kodeksa utiče na sve u društvu. On je naglasio da je briga o djeci važan zadatak društva, uz puno angažovanje odgovarajućih institucija i pojedinaca.

On je kazao da su u Ministarstvu rada i socijalnog staranja, svakodnevne aktivnosti su vezane za rad na poštovanju i zaštiti prava ranjivih kategorija djece, te da sistem sistem socijalne i dječje zaštite, odnosno zaposleni stručni radnici, imaju značajnu i specifičnu ulogu u svim fazama zaštite djece od zlostavljanja i zanemarivanja: od prevencije preko otkrivanja i dijagnostike, pa do tretmana, praćenja i evaluacije.

Ministar je naglasio da najbolji interes djeteta uvijek mora biti iznad stvarnog ili nametnutog interesa javnosti, a posebno iznad interesa medija.

Nakon diskusije na Okruglom stolu donijeti su sljedeći zaključci:

1. Informacije koje se tiču djece, ne smiju biti objavljene ukoliko na bilo koji način mogu nanijeti štetu djetetu.

2. Prilikom izvještavanja o djeci neophodno je poštovati prava djece i etički kodeks novinara, a naročito u osjetljivim slučajevima kao što je seksualno nasilje nad djecom.

3. Dosadašnja izvještavanja o slučajevima zlostavljanja i seksualnog nasilja nad djecom, u pojedinim medijima bila su krajnje neprimjerena, uz grubo kršenje etičkog kodeksa.

4. Prilikom izvještavanja u osjetljivim slučajevima kao što je seksualno nasilje nad djecom, neophodno je da novinari dobiju sve relevantne informacije od odgovarajućih institucija i u slučaju objavljivanja informacija one moraju biti iz pouzdanih izvora i moraju biti zaštićeni identitet i prava djeteta.

5. Senzibilizacija šire javnosti o problemima i potrebi zaštite djece od zlostavljanja i zanemarivanja je obaveza svih, a naročito medija, ali na način da se poštuje poštuje i zaštiti najbolji interes djeteta.

6. U cilju što efikasnijeg sprečavanja seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja djece neophodna je i dalja koordinirana akcija svih nadležnih resora, uz punu saradnju sa nevladinim organizacijama koje se bave pružanjem pomoći žrtvama, i prije svega treba insistirati na preventivnim mjerama, koje su primarne i važne da bi se izbjegle neželjene posljedice.

7. Negativnim je ocijenjeno i to što današnjem sastanku nijesu prisustvovali urednici svih medija, iako se radilo o veoma bitnoj i osjetljivoj temi, na koju upravo urednici treba da obrate pažnju, radi podsticanja pozitivnih modela, objektivnog i etičkog izvještavanja.

186nu
Portal Analitika