Društvo

"Na građanima da sami procijene da li će verifikovati dokument ili će zadržati i zdravstvenu knjižicu"

Novu ličnu kartu u zdravstvenu knjižicu verifikovalo skoro 118.000 građana

Skoro 118.000 građana do sada je verifikovalo novu ličnu kartu u zdravstvenu knjižicu, kazali su portalu Dnevno.me iz Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore.

Novu ličnu kartu u zdravstvenu knjižicu verifikovalo skoro 118.000 građana Foto: Foto: Pobjeda
DnevnoIzvor

Pojašnjavaju da je ovaj servis implementiran kako bi se iskoristile tehničko - tehnološke mogućnosti novog dokumenta, omogućavajući građanima da imaju oba identifikaciona podatka u jednom dokumentu, što i jeste svrha digitalnog sertifikata koji lična karta sadrži.

„Do sada je ukupno 117.959 građana verifikovalo novu ličnu kartu u zdravstvenu knjižicu. U 2021. godini taj broj iznosio je 53.681, dok je 2022. bio 37.377. U 2023. godini, do početka ove sedmice, taj broj iznosi 24.310“, kazali su iz Fonda.

Nadležni su ranije govorili o prednostima i benefitima aktiviranja lične karte kao zdravstvene knjižice i zbog čega to građani treba da urade, a iz Fonda pozivaju da i drugi resori razmotra mogućnost primjene sličnog pristupa.

„Integralni informacioni sistem zdravstva, kojim upravlja Fond za zdravstveno osiguranje Crne Gore, uspio je iskoristiti sve mogućnosti i integrisati dva identifikaciona dokumenta u jedan. Nadamo se da će i drugi resori uskoro razmotriti mogućnost primjene sličnog pristupa“, poručuju iz Fonda.

Za nešto više od tri godine preko 289.180 crnogorskih državljana podnijelo je zahtjev za zamjenu lične karte, odnosno za izdavanje elektronske lične karte.

Broj crnogorskih državljana koji posjeduju staru (važeću) ličnu kartu je 241.246, podaci su do kraja septembra ove godine, što znači da oni ne mogu imati verifikovanu novu zdravstvenu knjižicu. Dok je oko 170.000 građana koji imaju elektronsku ličnu kartu a nijesu verifikovali zdravstvenu knjižicu.

To znači da više od 410.000 građana nema verifikovanu novu ličnu kartu u zdravstvenu knjižicu.

Iz Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore navode da je na građanima da sami procijene da li će verifikovati dokument ili će zadržati i zdravstvenu knjižicu.

„Podstičemo što veći broj građana da se prijavi pružanjem potpunih informacija o prednostima novog sistema. U isto vrijeme, ostavljamo im slobodu da sami procijene praktičnost čuvanja dva ili jednog dokumenta, pružajući im mogućnost da donesu najbolje odluke u njihovom interesu“, navode iz Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore.

Podsjećamo, za razliku od još važeće lične karte, koja sadrži lične podatke (koji su laserski ugravirani i vidljivi na ličnoj karti), biometrijske i druge podatke, nova-elektronska lična karta sadrži i certifkate, i to: certifikat za elektronsku identifikaciju i certifikat za kvalifikovani elektronski potpis.

Namjena certifikata za elektronsku identifikaciju, kako su naveli iz MUP-a, jeste korišćenje ličnih identifikacionih podataka u elektronskom obliku koji jednoznačno određuju pravno lice, fizičko lice ili fizičko lice u svojstvu registrovanog subjekta, odnosno njegova primarna namjena je dokazivanje identiteta pri korišćenju dostupnih elektronskih usluga.

U tom smislu, kako kažu, ista ima istu svrhu kao i vizuelna identifikacija.

„Cetifikat za kvalifikovani elektronski potpis služi potpisivanju digitalnim putem i u tom smislu ima istu pravnu snagu kao svojeručni potpis, iz čega proizilazi da se mnoge administrativne i druge obaveze mogu obaviti digitalno, odnosno elektronski uz napomenu da kvalifikovani elektronski potpis važi isključivo u digitalnom formatu“, kazali su nedavno portalu Dnevno iz MUP-a.

Portal Analitika