Politika

Novosti:Cetinjani traže da im se vrati ono što je već na Cetinju

Izvor

„CETINJANI traže svoje kulturno blago. Eksponati neprocenjive vrednosti iz cetinjskih muzeja razneseni su na sve strane, a decenijama kasnije ne postoji volja da budu vraćeni. Od Drugog svetskog rata, iz muzeja, Mitropolije crnogorsko-primorske i Arhiva Crne Gore nestalo je 599 eksponata.

Deo eksponata iz cetinjskih muzeja danas je u hotelu „Crna Gora“, u Arheološkoj zbirci u Podgorici, Memorijalnom centru „Josip Broz Tito“ u Beogradu, gde je kovani perper, a u Hrvatskoj su dela Vlaha Bukovca, pokradena iz Narodnog muzeja sa Cetinja.

- Prema našoj dokumentaciji, nameštaj iz Mitropolije crnogorsko-primorske iz vremena patrijarha Gavrila Dožića nalazi se u Domu omladine u Podgorici. Ikona Bogorodice Filermske i ikona sv. Jerotija koje je Udba otela 1952. godine iz manastira Ostrog bile su do 1978. godine u sefu Udbe, a danas su u sefu Narodnog muzeja u Podgorici - kaže profesor istorije Predrag Vukić.- Sa ikone Bogorodice Filermske, koja je neprocenjive vrednosti, nestala su dva draga kamena velike vrednosti. Ikone treba vratiti Mitropoliji i utvrditi ko je jednu oskrnavio, ukravši drago kamenje - navodi Vukić.

Cetinje je ostalo i bez kompletne katastarske dokumentacije iz Kraljevine Jugoslavije i sudske dokumentacije o posleratnim procesima koje su kod državnih organa i sudova, nedostupne javnosti. One bi trebalo da budu deponovane u Arhiv Crne Gore i dostupne za upotrebu.Mitropolija crnogorsko-primorska pozajmila je državnim organima sve crkvene knjige rođenih, venčanih i umrlih kako bi formirala matične knjige, ali ih još nisu vratili.

Najveća uvreda za Cetinjane je, ipak, činjenica što im mošti osnivača nisu vraćene.- Za vreme istraživačkih radova na kompleksu manastira Crnojevića na lokalitetu Ćipur 1986. godine naišlo se u crkvi rođenja Bogorodice na grobnicu iz 15. veka i u njoj zemne ostatke Ivana Crnojevića koji su potom preneseni u Republički zavod za zaštitu spomenika kulture.Nekoliko godina trajala su stručna i naučna ispitivanja i bilo je planirano da se posle sahrane kralja Nikole 1989. godine odabere pogodan datum u 1990. godini i da se obavi inhumacija prvog gospodara Crne Gore. Iz neobjašnjivih razloga, ni posle 25 godina zemni ostaci nisu inhumirani u grobnicu na Ćipuru - navodi Jovan Markuš, bivši gradonačelnik Cetinja i hroničar.Još se čeka da se ostaci osnivača Cetinja i Crne Gore Ivana Crnojevića vrate kući.”

Portal Analitika