Oštećene drvene kolibe na katunu na Durmitoru

Novosel: Turisti su mi uništili katun, Tužilaštvo: Nema elemenata krivičnog djela

"Slučaj sam prijavio policiji. Komandir stanice je zvao državnog tužioca, koji je rekao da tu nema elemenata za procesuiranje. To znači, da bilo ko, ko pođe u planinu, ošteti nekome kolibu, neće odgovrati", ističe vlasnik uništenih koliba. 

Koliba na katunu porodice Novosel Foto: Privatna arhiva/Dane Novosel
Koliba na katunu porodice Novosel
Biljana Roćen-Knežević
Biljana Roćen-KneževićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

U srcu Nacionalnog parka "Durmitor", grupa turista iz Ukrajine koji planinare u zimskim uslovima, kako tvrde mještani, uništila je katune. Polomili su drveni krov koliba, kako bi naložili vatru. Objekti koji su bili meta vandalskog čina, sagrađeni su još prije Drugog svjetskog rata. Odolijevali su snjegovima, zubu vremena, bili atrakcija na brojnim fotografijama posjetilaca Durmitora. 

Katuni Novosela, nalaze se na Crvenoj gredi, u mjestu koje se zove Vodeni do. Vlasnik objekata često obilazi svoje kolibe.

"Svaki drugi dan idem u planinu, jer imam tri katuna, i vozim sanke do njih. Prvi dan smo bili na tom katunu i bilo je sve u redu. Sljedeći dan bili smo na Škrčkim jezerima. Dan nakon toga ponovo smo išli na te katune i zatekli smo dvije kolibe oštećene, skinut im je krov. Vandalski su oštećene", navodi za Portal Analitika, vlasnik Dane Novosel

Neodgovorni posjetioci Nacionalnog parka, ostavili su iza sebe smeće i ružnu sliku mjesta gdje su boravili. 

"Krov je drveni, od daske, a sa dvije kolibe je skroz skinut i uništen. Grupa turista iz Ukrajine je očigledno ložila vatru na tom mjestu, prespavala i ostavila gomile smeća", revoltiran je Novosel neodgovornim odnosom turista prema prirodi. 

Jedna od koliba porodice Novosel; Foto: Privatna arhiva/Dane Novosel

 Vlasnik objekata, iskoristio je zimske uslove i snijeg, i tragom kojim su išli posjetioci, sustigao ih na putu prema Škrčkom ždrijelu. 

"Turisti su išli pješke, i nosili "turno skije", uzbrdo idu pješice, a nizbrdo se skijaju. Pratili smo trag. Pošli smo sa Crvene grede preko Gornje Alisnice, došli do Planinice, prateći trag i vidjeli smo ih na Škrčkim jezerima, kako se penju prema Škrčkom ždrijelu", objašnjava Novosel

Novosel je od turista saznao odakle dolaze, i raspitao se gdje su boravili, na kojim mjestima su pravili predah. Saznao je da su palili logorsku vatru pokraj njegovih objekata. 

"Stigao sam ih u mjestu koje se zove Dobri do, pitao sam ih sve, odakle dolaze, gdje su spavali, i oni su sve potvrdili, da su spavali na Crvenoj gredi, kako su došli do Škrčkih jezera, da namjeravaju da idu prema Šavniku, prema Komarnici", navodi Novosel

Izostala podrška institucijaNakon prikupljenih informacija slučaj je prijavio policiji. Neprijatno ga je iznenadilo saznanje da institucije neće preduzeti ništa. 

"Komandir stanice je zvao državnog tužioca iz Pljevalja, koji je rekao da nema elemenata za procesuiranje. To znači, da bilo ko, ko pođe u planinu, ošteti nekome kolibu, katun, neće odgovrati", nezadovoljan je reakcijom nadležnih Žabljačanin Dane Novosel

Nakon katuna Novosela, turisti su prenoćili i u mjestu Dobri do. O njihovom boravku, Novosel je obavijesto i vlasnika tog katuna. 

"Vlasnik kolibe je čovjek sa Žabljaka, koji tu izdiže svakog ljeta sa stadom od 150 ovaca. Tokom ljeta boravi u kolibi. Moguće da su i njegove kolibe uništili, zapalili, provalili", kaže Novosel koji je potom uputio pitanje tužiocu. 

Foto: Privatna arhiva/ Dane Novosel

 "Pitao bih tužioca, kako bi se on ponio da je neko došao u njegovo dvorište i njegovu neku kuću porušio, što bi on tim povodom uradio?", pita Novosel. 

Nema elemenata krivičnog djela: Osnovno državno tužilaštvo u Pljevljima na osnovu informacija i podataka dobijenih od policijskog službenika Odjeljenja bezbjednosti Žabljak, u slučaju oštećenja koliba porodice Novosel, ocijenilo je da nema elemenata krivičnog djela i protiv turista nije preduzeta nikakva mjera. 

"ODT Pljevlja ocijenilo je da u konkretnom slučaju nema dokaza iz kojih proizilaze osnovi sumnje da u radnjama bilo kog lica ima elemenata nekog od krivičnih djela za koja se goni po službenoj dužnosti, već bi se u konkretnom slučaju moglo raditi o krivičnom djelu uništenje i oštećenje tuđe stvari za koje se gonjenje preduzima po privatnoj tužbi", saopštili su za naš portal iz ODT-a Pljevlja

Vandalizam, a ne potreba za preživljavanjem: Boravak na planini nekada bude pravi izazov, pa nasilni ulazak u objekte kako bi posjetioci prespavali, ili se zaštitili od zime, nijesu rijetkost. Novosel ističe da nije bilo hladno, i da posjetici nijesu provalili u objekte, kako bi se zaštitili od surove zime ili kako bi prespavali u njima. 

"Da je bilo pitanje spašavanja života, pa da su ih zapalili, nije problem, ali oni su spavali pored koliba, a krovove su srušili i ložili", kaže Novosel. 

Turisti lomili krov i ložili vatru/ Foto: Privatna arhiva/Dane Novosel

 Vandalski čin osudili su i brojni korisnici društvenih mreža. 

"To je onaj posebni dio Crne Gore, naša tradicija, naša ljepota... Fotografije koje obilaze svijet. Ovako mi čuvamo našu tradiciju, kulturu, Nacionalni park...", pisalo je uz fotografije ne društvenim mrežama. 

Grupa građana redovno obilazi ove katune jer su tu napravili hranilišta za divljač. Kolibe su, kako priča Dane Novosel, sagrađene još prije Drugog svjetskog rata, na dosta nepristupačnom predjelu, do njih se dolazi isključivo pješke, ili sankama u zimskim uslovima. Za auta su nepristupačne i nalaze se na preko 2.000 metara nadmorske visine. 

"Moj đed je te objekte napravio 1935. godine. Kolibe u kojima je mnogo porodica u Drugom svjetskom ratu spašeno. U tim kolibama su moj otac i stričevi odrasli. Emotivno sam vezan za te objekte", zaključuje Dane Novosel. 


Portal Analitika