Policija privela osumnjičenog za izlov zabranjene vrste školjke

Novljanin uhvaćen sa 4,5 kilograma prstaca

Nekoliko dana prije nego je policija privela N. S. sa ronilačkom opremom i prstacima, inspektori za ribarstvo su kaznili vlasnika jednog restorana u Tivtu u kojem je pronađeno i oduzeto oko pet kilograma ove vrste školjke

Novljanin uhvaćen sa 4,5 kilograma prstaca Foto: Stop krivolovu
PobjedaIzvor

Novljanin N. S. (72) procesuiran je prije dva dana i novčano kažnjen zbog izlova prstaca, vrste školjke čiji je promet zabranjen već dvije decenije ali i dalje se eksploatiše i prodaje „na crno“, čak i u restoranima.

Kako je saopštila građanska akcija „Stop krivolovu“, N. S, inače višestruki povratnik u ovoj zabranjenoj djelatnosti, u svom vozilu je imao vreću sa 4,5 kilograma prstaca, boce i opremu za ronjenje, kao i alat za razbijanje stijena i vađenje prstaca.

Priveli su ga službenici granične Policije II Tivat, koji su postupali po operativnim saznanjima o krivolovnim aktivnostima i pokrili pokrili teren u priobalju Žukovice, presreli i zaustavili vozili i pronašli prstace i opremu.

-Nakon privođenja, osumnjičenog je procesuirao inspektor za ribarstvo po više osnova a N.S. je izrečena visoka novčana kazna – naveli su iz građanske akcije “Stop krivolovu” koja već pet godina bori da se suzbiju nelegalne aktivnosti na vodama i krivolov adekvatno kazni.

Navode da je par dana ranije u jednom restoranu u Tivatskom zalivu pronađeno i oduzeto pet kilograma prstaca, dok je vlasnik restorana, prema podacima inspekcije, takođe kažnjen.

Prstac (Litophaga litophaga) je vrsta školjke koja živi u kamenu gdje lučenjem hlorovodonične kiseline dubi prostor za sebe. Raste izuzetno sporo, treba mu nekoliko decenija da dostigne konzumnu veličinu. Da bi došli do njega, u većini slučajeva, krivolovci čekićem razbijaju stijene uništavajući tako u bespovrat podmorje i čitav ekosistem koji počiva na toj zoni u moru.

Iz Stop krivolovu zadovoljni su akcijama, ističu doprinos policije da se uđe u trag krivolovcima, kao i angažman inspekcije za ribarstvo da procesuira krivolovce.

Ocjenjuju, međutim, da su ova dva događaja opomena da se "biznis" sa prstacima nastavlja, školjke završavaju u ponudi restorana “ispod ruke”, a zbog svega toga “ispašta podmorje, devastirano, uništeno, razorano ne samo dinamitaškim detonacijam nego i čekićima i kliještima”.

Napominju da za ovim dvijema kategorijama krivolovaca u moru ostaje pustoš.

-Zato se i borimo i trudimo, da se to zaustavi, da stanemo rame uz rame sa civilizovanim svijetom, da se kao turistička destinacija pokažemo ljepotama planina i mora, rijeka i jezera, a ne detonacijama i fotografijama tanjira sa prstacima (“ćevapima”, kako ih zovu) po društvenim mrežama – navode iz Stop krivolovu.

Apeluju na pooštravanje kazni, eliminisanje pravnih praznina, kako ne bi bilo prostora da sudovi bez adekvatnih kazni puštaju krivolovce, pozivajući se na nepreciznosti u zakonu ili nejasnoće.

-To je jedini put da se zaustavi sramno uništavanje priobalja, koje ne služi ničemu i nikome, sem određenom broju ugostitelja i krivolovaca! – kažu iz Stop krivolovu.

Pitaju se vrijedi li da tolerišemo devastaciju obale koja uništena nakon nelegalnog izlova školjki samo da bi neko slikao tanjir zabranjenih prstaca, krivolovac uzeo četrdesetak eura po prodatom kilogramu, a restoran ili konoba stotinjak eura za jednu prodatu porciju.

Portal Analitika