To je saopšteno na sjednici Savjeta RTCG-a na kojoj je, ponovo, bilo riječi o isplati zaposlenih koji su oštećeni za startni dio zarade, kao i o postupku prinudne naplatre koju je RTCG pokrenuo protiv dijela zaposlenih na osnovu pravosnažne sudske presude.
Glasovima sedam za i jednim protiv, Savjet Radio i televizije Crne Gore dao je nalog Generalnom direktoru Božidaru Šundiću da donese prijedlog odluke za isplatu 960 bivših i sadašnjih radnika koji su od 2011 do 2019 zakinuti za startni dio zarade.
"U šest mjesečnih rata da ima se isplati, u prvoj rati u potpunosti radnicima kojima se duguje do 150 evra", kazao je Veselin Drljević, predsjednik Savjeta RTCG.
"Vidjeli smo da je trećina duga već kamata dakle posljedica nepostupanja pa ne vidim zbog čega bi nastavili da nepostupamo i uvećavamo kamatu", istakao je Filip Lazović, član Savjeta.
"Jedan od sindikata predlaže nešto drugo i čini mi se logičnije - da se isplate zaposleni koji su u sporu već četiri godine kako bi se izbjegli sudske troškove i pozvati druge da se prijave i naći preostale i dogovoriti isplatu. U ovom momentu dok traje odluka za izbor generalnog ne treba da donosimo ovakvu odluku i to treba da raspravimo s budućim menadžmentom", smatra članica Savjeta Marijana Camović Veličković.
"U šest jednakih mjesečnih rata i nikako drugačije. Sve ostalo je diskriminacija radnika u kući, spisak se zna, cifre se znaju, nikog ne treba da tražimo i da pronalazimo", istakao je Božidar Šundić, generalni direktor RTCG i dodao: "Ja ću se potruditi da s julskom platom isplatim prvu ratu."
I na ovoj sjednici govorilo se o računima gotovo 139 bivših i sadašnjih radnika RTCG-a a koji su u blokadi zbog troškova suđenja za izgubljeni spor protiv matične kuće. Tužili su Javni servis zbog dugogodišnjeg izdvajanja za emisionu tehniku koja je kasnije pripojena Pošti, a jedan dio je privatizovao Telekom.
Savjet je odlučio da sačeka izvještaj Komsije koja će s advokatima u sporu i izvršiteljem pokušati da nadju najbolje rješenje za radnjike.
"Da se pred Ustavnim sudom zaustavi prinudna naplata i da se ljudima odblokiraju računi", kazao je Žarko Mirković, član Savjeta.
"Kakvo odblokiranje računa? To neće da uradi ni izvršitelj mimo presuda al dal se može smanjiti rata može na 60 pa da bude povoljnije", odgovorio je Šundić.
Članovi savjeta upoznali su se i s dopisom koji je ASK dostavila jednom od kandidata za generalnog direktora Borisu Raoniću, na njegov zahtjev, a nakon što je NVO Media centar upozorila da su četiri člana Savjeta - Amina Murić, Bojan Baća, Marijana Camović - Veličković i Milica Špajak u poslovnom odnosu s Raonićem. Agencija kaže da nijesu, a i četiri člana na sjednici - rekla su svoje.
"Najbolje da se mi obratimo Agenciji da dobijemo mišljenje da ne bi dolazili u situaciju da se oslanjamo na upit gdina Raonića", kazala je Špajak.
"Ne osjećam da sam u konfliktu interesa tako da smatram da je ovo što je stiglo od Agencije sasvim dovoljno", kazala je Murić.
"Kad smo konkurisali, prošli smo kontolu, potpisali da nijesmo u konfliku interesa. Hoću da vjerujem da je ovo što se radi u nekom opštem interesu", navela je Camović - Veličković.
"Neka traži onaj ko optužuje. Što bismo se zaustavljali pored svake optužbe i odlagali naše obaveze koje nas čekaju", kazao je Drljević.
Odlučili su i da svi članovi Savjeta budu i članovi Komisije za praćenje odabira generalnog direktora uz dva pravnika iz Javnog servisa. Kako je najavljeno u ponedjeljak će razmatrati dokumentaciju kandidata, nakon toga će s njima obaviti intervjue, a najkasnije do petka 5. avgusta javnosti bi trebalo da bude poznato ime novog čelnog čovjeka Javnog servisa. Za tu funkciju konkurisalo je pet kandidata.