Tu odluku usvojio je i lokalni parlament na posljednjoj sjednici.
Potpredsjednik opštine Bar Radomir Novaković Cakan ističe da je u proteklom periodu bilo u opticaju nekoliko lokacija, ali da se od svake odustajalo je „niko ne želi azil u svom dvorištu”.
„U budžetu Opštine Bar smo obezbijedili sredstva za izgradnju azila i njegovo funkcionisanje. Međutim, iako nije bilo lako obezbijediti sredstva, mnogo je teže odrediti lokaciju za izgradnju skloništa i njegovo funkcionisanje. Više članova komisija kojom sam po odluci predsjednika opštine Bar rukovodio je razmatralo mnogobrojne opcije, od lokacija koje su u vlasništvu države, odnosno Opštine Bar, pa da onih u privatnom vlasništvu. Opredjeljujući kriterijumi su bili udaljenost lokacija od glavnih puteva, odnosno centra grada, dostupnost elektro i vodovodne infrastrukture, udaljenost od naseljenih mjesta te vlasništvo potencijalnih lokacija”, objašanjava Novaković.
Krug prihvatilišta svojom površinom mora da obezbijedi nekoliko uslova.
„Mora da obezbijedi funkcionalnost, da ima ulaz koji je kontrolisan i pod stalnim nadzorom, izolovan od okoline i ograđen kako bi se spriječio nekontrolisani ulazak i izlazak ljudi i životinja, obezbijeđenu infrastrukturu i da bude povezan sa saobraćajnicom. Unutar kruga prihvatilišta moraju da postoje: prostorija za boravak, odmor i ishranu lica koja rade u prihvatilištu, prostorija za presvlačenje lica koja rade u prihvatilištu, prostorija za pripremu hrane za životinje, prostorija za pranje posuda za hranu i vodu za životinje, prostorija za skladištenje hrane za životinje, prostorija za poslove administracije i evidencije, veterinarska ambulanta, kupatilo za životinje, prostor za smještaj opreme i pribora neophodnog za rad prihvatilišta, sanitarni čvor, prostorija za privremeno odlaganje leševa ili grobna jama i plato za dezinfekciju vozila”, precizira potpredsjednik opštine.
Sklonište će, kako objašnjava Novaković, biti humano mjesto za napuštene životinje u kojem će se na pravi način tretirati lutalice, a ne logor za pse, kako to većina građana zamišlja.
„Svaki pas koji se dovede u sklonište mora da prođe kroz izvjestan period tokom kojeg će se prilagoditi na sklonište, odnosno socijalizovati. U tom periodu pas treba da bude zaštitićen od zaraznih bolesti, očišćen od parazita, vakcinisan i zavisno od pola, te kako ljekari procijene, prilazi se sterilizaciji, pas se obilježeva i vraća na lokaciju sa koje je uzet. Planirano je da bude primjenjivan princip Svjetske organizacije za zaštitu životinja koji glasi: ‘Uhvati, steriliši i pusti! Ukoliko se radi o bolesnom psu ili opasnom za ljude, uz saglasnost veterinara, taj pas se uspavljuje”, kazao je Novaković.
Ozbiljnost problema napuštenih i nezbrinutih životinja možemo najbolje sagledati kroz analizu izvještaja o napadima na ljude i ujedima napuštenih pasa. Tokom 2017. godine 152 osobe su prijavile napad psa, od čega je 75 povrijeđeno, dok je godinu kasnije od 165 osoba koje su prijavile napad psa ujedeno njih 81, a odštetu građanima u ozbiljnim iznosima isplaćuje Opština Bar.
Na osnovu podataka navedenih u Programu uređenja prostora za 2020. godinu, sredstva za realizaciju projekta biće precizno definisana projektnom i tenderskom dokumentacijom. Nadležni za realizaciju su Opština Bar, d.o.o. Komunalne djelatnosti i nevladine organizacije i udruženja.