Svijet

Nova Vlada Njemačke ukida zabranu "reklamiranja" abortusa

Njemački ministar pravde izjavio je da će sljedećeg mjeseca predstaviti zakon kojim se iz krivičnog zakona zemlje briše zabrana ljekarima da “reklamiraju” abortuse, što je jedna od nekoliko liberalnih socijalnih politika koje nova vlada planira.

Nova Vlada Njemačke ukida zabranu "reklamiranja" abortusa Foto: ap
Glas Amerike (VOA)Izvor

Tri stranke koje čine vladu kancelara Olafa Šolca dugo su se protivile sadašnjim pravilima, ali je mjere branio blok desnog centra bivše kancelarke Angele Merkel, koji je sada u opoziciji.

Ministar pravde Marko Bušman rekao je u komentarima novinskoj grupi Funke objavljenim u srijedu da predstoji “ogromna reforma” u socijalnoj politici. On je rekao da će prvi korak biti ukidanje paragrafa iz njemačkog krivičnog zakona koji zabranjuje “reklamiranje” abortusa i koji predviđa novčanu ili zatvorsku kaznu do dvije godine za takve slučajeve.

U skladu sa kompromisom 2019. godine, vlada Angele Merkel formalno je ostavila zabranu na snazi, ali je dozvolila ljekarima i bolnicama po prvi put da na svojim veb stranicama objave da vrše abortuse. Nisu, međutim, smjeli da daju detaljnije informacije.

Bušman je rekao da takozvani Paragraf 219a predstavlja “krivični rizik” za ljekare koji vrše legalne abortuse koji daju činjenične informacije na internetu, a to je “apsurdno”.

“Mnoge žene koje se bore same sa sobom po pitanju abortusa traže savjet na internetu. Ne može biti da, od svih ljudi, ljekari koji su profesionalno najkvalifikovaniji da ih informišu, tamo ne smiju da daju informacije”, rekao je on. 

Druge promjene socijalne politike koje planira nova vladajuća koalicija Šolcovih Socijaldemokrata lijevog centra, Zelenih i Bušmanovih Slobodnih demokrata uključuju ukidanje 40 godina starog zakona koji zahtijeva od transseksualnih osoba da dobiju psihološku procjenu i sudsku odluku prije nego što se zvanično promijene pol, proces koji često uključuje intimna pitanja.

Koalicija je obećala da će to zamijeniti novim “zakonom o samoopredjeljenju”.

Portal Analitika