Politika

"Biračko tijelo je reklo svoje i sada je dužnost političarki i političara da odrade svoj dio posla"

Felten: Nova crnogorska vlast treba da bude kredibilno proevropska

„Proevropski“ ne znači samo korišćenje zajedničkog tržišta, već prije svega i da se osjećate privrženim zajedničkim evropskim vrijednostima. Ovo se tiče, na primjer, posvećenosti međunarodnom pravu i univerzalnim ljudskim pravima. Svako ko ne osuđuje nehumani, agresivni rat Rusije protiv Ukrajine, koji krši međunarodno pravo, svako ko nije spreman da genocid u Srebrenici nazove genocidom, izaziva velike sumnje da se osjeća privrženim evropskim vrijednostima. Potpuno dijelim mišljenje koje je moja američka koleginica nedavno iznijela u intervjuu za Glas Amerike – kaže Felten

Felten: Nova crnogorska vlast treba da bude kredibilno proevropska Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Smatram da nova crnogorska vlast treba da bude kredibilno proevropska, u skladu sa željama velike većine stanovništva. „Proevropski“ ne znači samo korišćenje zajedničkog tržišta, već prije svega i da se osjećate privrženim zajedničkim evropskim vrijednostima. Ovo se tiče, na primjer, posvećenosti međunarodnom pravu i univerzalnim ljudskim pravima. Svako ko ne osuđuje nehumani, agresivni rat Rusije protiv Ukrajine, koji krši međunarodno pravo, svako ko nije spreman da genocid u Srebrenici nazove genocidom, izaziva velike sumnje da se osjeća privrženim evropskim vrijednostima. Potpuno dijelim mišljenje koje je moja američka koleginica nedavno iznijela u intervjuu za Glas Amerike –kaže u intervjuu Pobjedi ambasador Njemačke u Crnoj Gori Peter Felten.

Njemački diplomata ističe da je biračko tijelo reklo svoje i da je sada dužnost i odgovornost političarki i političara da odrade svoj dio posla, odnosno da formiraju vladu sposobnu da upravlja i koja ispunjava očekivanja naroda.

– Da li će Crna Gora imati kredibilnu proevropsku vladu, svakako će uticati na kvalitet saradnje između vlada naše dvije zemlje – kaže Felten.

Nakon održanih parlamentarnih izbora počeli su nezvanični pregovori o formiranju vlade, koja mora biti stabilna i proevropska da bi zemlja izašla iz institucionalne krize. Kako vidite situaciju, da li je moguće formirati takvu vladu, ako već pregovaraju Pokret „Evropa sad“, Demokrate i stranke nacionalnih manjina?

FELTEN: Biračko tijelo je reklo svoje i sada je dužnost i odgovornost političarki i političara da odrade svoj dio posla, odnosno da formiraju vladu sposobnu da upravlja i koja ispunjava očekivanja naroda. Ne zaboravimo: prema pouzdanim istraživanjima javnog mnjenja, skoro 80 odsto stanovništva Crne Gore želi ulazak Crne Gore u EU. To je jasan nalog političarima.

Nemam uvid u pregovore koji su u toku. Međutim, iz mojih razgovora sa predstavnicima kredibilno proevropskih partija, zaključujem da među njima postoji volja da se formira vjerodostojna proevropska vlada. Za uspjeh je ključno da političari, potpuno svjesni svoje odgovornosti za svoju državu Crnu Goru, a ne samo za svoju partiju, naprave poštene i pouzdane kompromise o otvorenim pitanjima i da se onda zaista drže dogovora.

Ništa gore za državu i demokratiju u Crnoj Gori ne bi bilo nego da birači steknu utisak da političkim akterima nedostaje politička volja – ili sposobnost – da napreduju na putu ka EU u interesu zemlje.

Kako komentarišete to da je Pokret „Evropa sad“, i pored ozbiljnih upozorenja iz EU i SAD, ipak otvoren za pregovore sa Demokratskim frontom. Prema informacijama Pobjede, zamjenik PES-a i aktuelni predsjednik Crne Gore je ubjeđivao ambasadore Kvinte da vlada mora biti inkluzivna i da mogu biti otvoreni prema nekadašnjem DF-u, jer ima i drugih evropskih vlada koje čine nacionalističke partije. Kako će se Njemačka odnositi prema vladi u kojoj budu sjedjeli proruski ministri, kojima se ujedno sudi za pokušaj državnog udara?

FELTEN: Kao što sam već saopštio, smatram da nova crnogorska vlast treba da bude kredibilno proevropska, u skladu sa željama velike većine stanovništva.

„Proevropski“ ne znači samo korišćenje zajedničkog tržišta, već prije svega i da se osjećate privrženim zajedničkim evropskim vrijednostima. Ovo se tiče, na primjer, posvećenosti međunarodnom pravu i univerzalnim ljudskim pravima. Svako ko ne osuđuje nehumani, agresivni rat Rusije protiv Ukrajine, koji krši međunarodno pravo, svako ko nije spreman da genocid u Srebrenici nazove genocidom, izaziva velike sumnje da se osjeća privrženim evropskim vrijednostima.

U tom smislu, potpuno dijelim mišljenje koje je moja američka koleginica nedavno iznijela u intervjuu za Glas Amerike.

Da li će Crna Gora imati kredibilnu proevropsku vladu, svakako će uticati na kvalitet saradnje između vlada naše dvije zemlje.

Da li smatrate da Crna Gora i pored toliko propuštenih šansi ima mogućnost da bude prva naredna članica EU? Šta nam govore izjave evropskih zvaničnika da su bliže članstvu Ukrajina i Moldavija nego zemlje regiona?

FELTEN: Da, mislim da je tako. I dalje važi tzv. princip regate. Prvi koji uradi svoj „domaći zadatak“ biće i prvi prihvaćen. Kada će to biti slučaj, zavisi u velikoj mjeri od samog kandidata. Moja preporuka crnogorskoj politici zato glasi: iskoristite prednost koju Crna Gora trenutno još ima; ne gledajte ostale kandidate, već preduzmite potrebne korake i nastojte da budete prvi među kandidatima spremnim da se priključe.

Dvije prethodne vlade su se retorički zalagale za EU iako smo u tom procesu nazadovali, postoji bojazan da će i ova nova vlada biti takva. Nije se radilo ono što se obećalo. Da li smatrate da su Crnoj Gori potrebni novi izbori za formiranje jedne takve vlade?

FELTEN: Mislim da je pogrešno govoriti o još jednim vanrednim izborima u ovom trenutku. Postoji nalog biračkog tijela i nesumnjivo postoje načini da se formira stabilna, kredibilno proevropska vlada. To bi trebalo da bude cilj.

Moramo sarađivati sa vladama svih država u regionu

Kako komentarišete politiku Zapada u našem regionu, stiče se utisak da se podržavaju stabilokratije nauštrb demokratije. Kako Vučić može i dalje da ima podršku EU i SAD kada se ovako otvoreno miješa u unutrašnja pitanja susjeda?

FELTEN: Potpuno se slažemo – budućnost svih šest zemalja Zapadnog Balkana leži u Evropi, leži u EU. Zato podržavamo, na primjer, Berlinski proces, sveobuhvatnu, progresivnu integraciju između država Zapadnog Balkana na način i po standardima koji ujedno na najbolji mogući način pripremaju ove države za pristupanje EU.

Istovremeno, ulažemo veliki politički i diplomatski kapital kako bismo pronašli rješenje za sukobe između pojedinih država Zapadnog Balkana, od kojih su neki zaista ozbiljni. Zbog toga je neophodna saradnja sa vladama svih država u regionu.

Da mi više volimo da radimo sa manje demokratskim vlastima, kao što nagovještavate svojim pitanjem, je pogrešna percepcija. Zato što tačno znamo, a najnovija politička dešavanja širom svijeta ponovo nam to jasno pokazuju, da održivi, mirni, prijateljski, obostrano korisni odnosi između država zasnovani na uzajamnom poštovanju mogu uspjeti samo između kredibilno demokratskih država.

Značajne investicije njemačkih kompanija ne napreduju jer im je potreban pouzdan administrativni i pravni okvir

Njemačka kontinuirano podržava Crnu Goru na evropskom putu, ali i sveukupnom razvoju. Da li odlični politički odnosi prate i ekonomske odnose između dvije države?

FELTEN: Dozvolite mi prvo da uputim svoje čestitke građankama i građanima Crne Gore povodom 13. jula, Dana državnosti, zaista bitnog datuma u crnogorskoj istoriji.

Što se tiče Vašeg pitanja, u pravu ste. Želimo da Crna Gora što prije pristupi Evropskoj uniji i podržavamo to – politički, ali i kroz konkretne mjere za dopunu obimne pristupne pomoći koju Crna Gora dobija direktno od EU. Zato je i u sadašnjoj fazi moj apel crnogorskim političarkama i političarima da što prije formiraju kredibilnu proevropsku vladu, koja će potom, uz podršku pouzdane parlamentarne većine, pokrenuti neophodne reforme kako bi Crna Gora konačno mogla ispuniti uslove za ulazak u EU.

Nažalost, ekonomski odnosi naših dvaju zemalja još nijesu dostigli nivo političkih odnosa. Ima još dosta postojećeg potencijala kojeg treba iskoristiti, i to ne samo u turizmu. Značajne investicije njemačkih kompanija, na primjer u obnovljive izvore energije i sektor maloprodaje, su u planu, ali trenutno ne napreduju jer im je potreban pouzdan administrativni i pravni okvir, pogodan za ulaganja i podrška nadležnih političarki i političara, naravno, uvijek u okviru važećih zakona i propisa.

Portal Analitika