Kako navodi njujorški dnevnik, Obama je samo u poslednjih par meseci potpisao dvadesetak odluka o likvidaciji terorista u Jemenu i Somaliji, a često su mete i teroristička uporišta u Pakistanu.
Nekolicina Obaminih bivših savjetnika kaže da mu ne zadrhti ruka kada potpisuje odluke o likvidaciji terorista iz Al Kaide.
Ono što je u svemu tome neobično, prema pisanju Njujork Tajmsa, je promjena koju je Obama doživio od dolaska na predsjedničku funkciju. Nekadašnji liberalno nastrojeni političar, koji je kao jedan od prvih poteza najavljivao zatvaranje zatvora Gvantanamo u kome se nalaze osumnjičeni za terorizam, u tri ipo godine mandata se pokazao kao nemilosrdan u obračunu sa tim istim teroristima, prenosi Tanjug.
Portparol Bijele Kuće Džej Karni ističe da je predsjednikov prvi prioritet zaštita SAD i građana Amerike i da, zato, on vodi direktan rat protiv Al Kaide. On dodaje i da SAD imaju sredstva kojima mogu da izbjegnu civilne žrtve prilikom napada bespilotnih letjelica na ciljeve koji su na zemlji.
Civilne žrtve i odluke da se teroristi napadnu i kad postoji mogućnost "kolateralne štete", je, međutim, upravo ono što izaziva negodovanje liberalne javnosti.
Nekadašnji novinar Njujork Tajmsa koga su u Pakistanu držali zatočenog talibani, Dejvid Roud, sjeća se jednog od napada bespilotnih letjelica.
"Jedan napad je izvršen blizu kuće u kojoj sam držan. Zaprepastila me je snaga eksplozije, sve se desilo iznenada, bez ikakvog upozorenja", priča Roud.
On kaže da bespilotne letjelice stalno lete iznad Pakistana, što stvara osjećaj kod ljudi u toj zemlji da se krši njihov državni suverenitet.
"Strašno je za sve koji se nalaze na zemlji, zato što možete da čujete avione, a nemate predstavu kada će raketa da doleti i usmrti vas", dodaje ovaj novinar.
U jednom od takvih napada u Jemenu, prošle godine je stradao i jedan američki državljanin koji se priključio Al Kaidi, pa su mnogi postavili pitanje da li predsjednik može da donese odluku i o likvidaciji sopstvenih državljana bez presude suda.
Da li će Obama nešto mijenjati u izbornoj godini po ovom pitanju za sada ostaje neizvjesno, ali je u javnosti i dalje prisutna slika američkog predsjednika, koji sa državnom sekretarkom Hilari Klinton i ostalim članovima uže administracije prošle godine preko monitora prati akciju likvidacije Bin Ladena.
I pored velike zabrinutosti koja je tada viđena na Obaminom licu, akcija se uspješno završila po američke snage. Svakom novom uspješnom akcijom tog tipa, administracija će biti bliža odluci da se one nastave.
Upravo zato je grupa Amerikanaca pokrenula onlajn peticiju pod nazivom Lista protiv likvidacija, kojom se državljani SAD upozoravaju da bi mogli da budu meta sopstvene zemlje. "Potpišite peticiju da bi izbjegli da možda jednog dana vi budete meta bez odluke porote, suda i bez presude", navodi se u peticiji koja je prikačena na sajt Bijele kuće, i za sada ima 1869 potpisa. Ako u narednih mjesec dana uspiju da prikupe 25.000 potpisa, Bijela kuća će morati formalno da odgovori na pitanja iz peticije. Zastupnici ovakvih napada ističu da su oni neophodni da bi se spriječili novi teroristički napadi na Ameriku, koje je Al Kaida najavljivala još od prvog napada 11. septembra 2001. godine.