Svijet

Njemački sud spašava eurozonu

Izvor

Odluka je oporavila berzanske indekse i ojačala euro, ocenjuju analitičari.

Njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da je "ovo veliki dan za Evropu i za Njemačku" i da će, iako se Evropa još uvijek nalazi u krizi, ova odluka Ustavnog suda pomoći da se krene korak naprijed. 

Zemlje koje se suočavaju sa dužničkom krizom će tako od sredine naredne godine dobijati pomoć iz Evropskog stabilizacionog mehanizma (ESM), koji će zamijeniti privremeni Evropski fond za finansijsku stabilnost, koji je trebalo da počne da djeluje od 1. jula. 

Za normalno funkcionisanje ESM-a potreban je novac Njemačke, kao najveće evropske ekonomske sile, zbog čega je njegov opstanak zavisio od odluke Ustavnog suda te zemlje. 

Ustavni sud je u zakon ubacio odredbu da isplatu novca Evropskom stabilizacionom mehanizmu treba da odobri stalni njemački predstavnik u ESM-u i da sve bude u skladu da međunarodnim pravom. 

Prema zakonu, stav stalnog njemačkog predstavnika treba prvo da odobri njemački parlament, ali još uvijek nije jasno da li su sudije Ustavnog suda mislile na zasjedanje Bundestaga ili samo parlamentarni odbor za budžet.

Takođe, o svim odlukama, isplatama i aktivnostima ESM-u treba da budu informisani članovi kako Donjeg doma Bundestaga, tako i Gornjeg savjetodavnog doma Bundesrata, što je u suprotnosti sa pravilima rada stalnog fonda za pomoć. 

Kada predsjednik Njemačke Joakim Guk potpiše zakon, otvoriće se mogućnost da Njemačka uplati novac na račun ESM-a, a maksimalna cifra je zakonom ograničena na 190 milijardi eura. 

Evropski stabilizacioni mehanizam biće napunjen sa 700 milijardi eura, ali će na pozajmice zaduženim zemljama moći da ode najviše 500 milijardi. 

Njemački parlament je krajem juna, dvotrećinskom većinom usvojio zakone o ratifikaciji Evropskog stabilizacionog mehanizma i Evropskog fiskalnog pakta. 

Odluku njemačkih vlasti osporavalo je 37 hiljada građana koji su podnijeli tužbu Ustavnom sudu, jer se ne slažu sa idejom da su po zakonu obavezni da plaćaju porez kojim će se puniti Evropski fond za pomoć susjednim zemljama u nevolji. 

To je zahtjev za promjenu zakona sa najvećim brojem potpisa koji je u istoriji stigao u Ustavni sud Njemačke.

​​Nezadovoljstvo u Njemačkoj stanjem u eurozoni dostiglo je vrhunac prošle sedmice kada je predsjednik Evropske centralne banke Mario Dragi saopštio da će ova institucija kupovati neograničenu količinu obveznica država članica kako bi pomogla onima koji plaćaju previsoke kamate za pozajmice na tržištu. 

Njemačka Bundesbanka je upozorila da se takva operacija svodi na finansiranje država štampanjem novca. 

Njemački političar Peter Gauvajler, poznati evroskeptik je poslije ovog zahtjeva Dragija istakao da Ustavni sud ne treba da podrži ratifikaciju Evropskog stabilizacionog mehanizma sve dok Evropska banka ne povuče plan o kupovini državnih obveznica.

IZVOR: RTS,B92

Portal Analitika