Svijet

Njemačka: Zatvoreno 4.700 farmi

Izvor



Iako vlasti upozoravaju da količine kojih ima u mesu i jajima nisu rizične za čovjeka, i da su farme zatvorene iz predostrožnosti, Južna Koreja je prva riješila da zabrani uvoz svinjskog i pilećeg mesa iz Njemačke.

Od 4.700 farmi koliko je u Njemačkoj zatvoreno za sedam dana, zbog zatrovane stočne hrane, većina su farme svinja u pokrajini Donja Saksonija.

Da afera neće ostati samo njemački problem, govore i podaci prema kojima su proizvodi sa otrovnim dioksinom stigli na police prodavnica u Holandiji i Velikoj Britaniji.

"I Holanđani i Britanci moraju da sprovedu analize u skladu sa evropskim propisima. Što se tiče situacije u Njemačkoj, koliko smo obaviješteni od svih zatvorenih farmi koje su koristile zagađenu stočnu hranu, 4.500 su iz Donje Saksonije. U Njemačkoj je u toku istraga koja treba da pokaže uzroke i posljedice kontaminacije", kaže Frederik Vinsent, portparol evropskog komesara za zdravstvo.

31. decembra kompanija Harles i Jenč, proizvođač hrane za stoku, upozorila je lokalne vlasti, da analize pokazuju da je u pripremi tih proizvoda, biljna mast zamijenjena industrijskom, koje su nusprodukt u procesu pravljenja bio dizela. Usljedilo je zatvaranje hiljadu farmi i uvjeravanje da kontaminirana hrana neće stići do kupaca.

Četiri dana kasnije, međutim, nadležne službe saopštile su da je više od 100.000 jaja sa dioksinom ipak izvezeno u Holandiju. Strahuje se da je dio tih jaja stigao i u Veliku Britaniju gdje je korišćen za proizvodnju majoneza i tjestenina.

Prije dva dana objavljeno je i da je otrovnom supstancom zagađeno više od 3.000 tona stočne hrane, kao i da je ona prodata na farmama u 16 njemačkih pokrajina.

Prema nekim izvještajima, povećana količina dioksina pronađena je u stočnoj hrani prvi put u martu prošle godine, ali ništa nije preduzeto.

Prvi udarac za njemačke izvoznike stiže iz Južne Koreje koja je odmah blokirala uvoz svinjskog i pilećeg mesa iz Njemačke.

"Zaista me uznemirava kad čujem da ima nekih hemikalija u mesu iz Njemačke. valjda naša vlada sve to kontroliše, nadam se da brinu za zdravlje svojih građana", kaže Min Jun Hong, stanovnik Južne Koreje.

Proizvođač stočne hrane "Harles i Jenč" koji se našao u središtu skandala tvrdi da je biljna mast slučajno pomiješana sa industrijskom. Međutim, mediji podsjećaju da su ostaci proizvodnje bio dizela, koji se ne koriste za stočnu hranu, bili upakovani po propisima sa svim potrebnim uputstvima i naznakama.

Iako je dioksin zajednički naziv za 75 hemijskih supstanci, koje su kancerogene i njemački i britanski ljekari kažu da je količina koja bi mogla da se nađe u jednom jajetu kao posledica hranjenja živine zagađenom stočnom hranom, minimalna i da ne može da izazove rak.

Prema medijskim izvještajima, većina potrošača u Njemačkoj je u panici zato što se objavljuju netačne informacije i što se one iz dana u dan mijenjaju.

Portal Analitika