Statistički gledano, oko 40 odsto slučajeva korupcije utvrđeno je u javnim službama a uglavnom je riječ o podmićivanju, kako bi se obezbijedile narudžbine. Primjera je raznih, informatičar Patrik Miler o jednom kaže za radio Dojče Vele: "Jedna telefonska firma bavila se klasičnim vidom korupcije, izdvajajući milionske svote za mito, kako bi sebi obezbijedila narudžbine. U Njemačkoj je otkriveno oko 1.500 slučajeva korupcije, što je samo pet odsto svih slučajeva".
Pojam korupcija ne označava samo darivanje manje ili više skupocenih poklona i novčanica u plavim kovertama, gurnutih određenoj osobi „ispod stola“. Student Meček Atamačik kaže da davanja mita ima svuda, pa tako i na ispitima. "Sve zavisi od situacije, dakle, ako ste student i zahvalite profesoru nekim poklonom, mislim da to nije klasična korupcija. Ako se daje novac, tu nastaje problem", kaže Atamičik za radio Dojče Vele.
Korupcija ne predstavlja samo nezakonito ponašanje, već i nepoštenje, iskorišćavanje prijateljskih ili porodičnih veza za napredovanje. Ali kako izaći na kraju sa tradicijom, koja je do sada u mnogim sredinama „podrazumijevala“ da se ljekari, nastavnici i drugi „darivaju“ – pita se njemački radio?
- Borba protiv korupcije u Nemačkoj ili bilo kom drugom društvu, može biti uspešna samo ako se i obični građani pridržavaju pravila igre, ali poreske vlasti tvrde da oni to ne čine. Procenjuje se da se utaji oko 150 milijardi eura godišnje, ističe se u tekstu za njemački radio Dojče Vele.