Vaterpolo

Finale za pamćenje

Vaterpolisti Mađarske četvrti su put prvaci svijeta. U današnjem finalu, oni su nakon peteraca bili bolji od Grčke, rezultatom 14:13 (4:2, 1:2, 2:3, 3:3, 4:3).

Ništa od prvog zlata za Grke: Mađarska je prvak svijeta, do naslova došli nakon sedam serija peteraca Foto: MTI

Danas smo pratili izvrsno finale, u kojem su Mađari 'preživjeli' najviše zahvaljujući sjajnoj igri u odbrani sa igračem manje.

U prvom poluvremenu je djelovalo kako su Mađari mnogo bliži naslovu prvaka, ali se u trećem kvartalu sve promijenilo - Genidunias i saigrači su preokrenuli i bilo je jasno kako nas čeka uzbudljiv finiš. Međutim, pobjednika nakon završne četvrtine nije bilo, niti je u završna dva minuta postignut gol, tako da su o prvaku svijeta, baš kao i prošle godine u Budimpešti, i ovog puta odlučivali peterci.

Nakon sedam serija, zlato Mađarskoj donio je golman Vogel, koji je odbranio šut Papanastasijua.

Mađarska je tako četvrti put postala prvak svijeta, dok je Grcima ovo bio prvi nastup u finalu SP u istoriji.

Mađari bili bolji u prvom dijelu

Grci su na startu poveli golom Papanastasijua, nakon čega smo vidjeli sjajnih pet minuta Mađarske – dva gola dao je Zalanki, a zatim jedan Vamoš, pa je bilo 3:1. Nije Grčka imala odgovor na sjajno izdanje suparnika u uvodnoj četvrtini, koja je završena rezultatom 4:2.

Dugo u drugoj četvrtini nije bilo gola, a onda je Genidunias, sjajnim šutem sa distance i preko bloka, smanjio na 4:3. Nije mogla Mađarska više od gola razlike do kraja prvog poluvremena, a glavni krivac za to bio je grčki golman Zerdevas, koji je u uvodne dvije četvrtine upisao sedam odbrana.

Dva preokreta, pa dramatičan kraj

Na početku treće četvrtine – veliki preokret. Genidunias je u uvodna dva minuta postigao dva gola, od kojih jedan iz peterca, te je Grčka vodila rezultatom 5:6. Da Grci, ipak, završnu četvrtinu ne dočekaju s prednošću, šest sekundi prije kraja pobrinuo se Manherc - 7:7.

Posljednja četvrtina otvorena je golom Janšika, ali je uskoro uzvratio Funtulis (8:8). Četiri minuta prije kraja bilo je 9:9, da bi potom Zalanki 'bombom' sa distance donio Mađarima novu prednost. Uz mnogo sreće, Genidunias je ubrzo postigao četvrti današnji pogodak, te se sa rezultatom 10:10 ušlo u završna dva minuta.

Manherc je poslije toga pogodio stativu, ali je Vogel na drugoj strani odbranio Kakarisov šut. Mađari su, pola minuta prije kraja, gotovo amaterski izgubili loptu, ali - nakon prilično bespotrebnog tajm auta grčkog selektora Vlahosa - Genidunias nije uspio da savlada Vogela. Tako je današnje finale ušlo u peterce.

Šutirali čak 14 sedmeraca - pola nije realizovano

Zerdevas je na startu odbranio šut Varge, ali je i Vogel na drugoj strani 'odgovorio' odbranom Funtulisu.

Vamoš i Papanastasiju su bili precizni u drugoj seriji, onda je pogodio Zalanki, da bi Vogel odbranio sljedeća dva peterca. Fekete je u završnoj seriji šutnuo - ali je Zerdevas odbrano, nakon čega je lopta pogodila obje stative, no nije ušla u gol. Genidunias je zatim pogodio i uveo peterce u šestu seriju.

Za razliku od prve serije, Deneš Varga je u šestoj savladao Zerdevasa, baš kao i Funtulis Vogela. Sedma serija otvorena je pogotkom Vamoša, a onda je Vogel odbranio šut Papanastasijua i donio svojoj ekipi zlato.

Konačni plasman

Tako smo dobili i konačan poredak na 20. Svjetskom prvenstvu u vaterpolu, prema kojem je Crna Gora zauzela osmo mjesto, a današnji finalisti osigurali su plasman na Olimpijske igre 2024.

“Ajkule” osmoplasirane u Fukuoki: Crna Gora poražena od Amerike
3
“Ajkule” osmoplasirane u Fukuoki: Crna Gora poražena…
29.07.2023 07:16

Srbija poražena, Špancima pripala bronza
1
29.07.2023 07:51

Konačan plasman izgleda ovako: 1. Mađarska, 2. Grčka, 3. Španija, 4. Srbija, 5. Italija, 6. Francuska, 7. Sjedinjene Američke Države, 8. Crna Gora, 9. Hrvatska, 10. Australija, 11. Japan, 12. Kanada, 13. Argentina, 14. Kazahstan, 15. Kina, 16. Južna Afrika.

2024: Prvo Izrael, pa Katar, pa - OI

Sljedeće Svjetsko prvenstvo čeka nas već u februaru, i to u Dohi. Pritom, taj šampionat biće, u slučaju Crne Gore, još značajniji – jer bi nam plasman u četvrtfinale gotovo sigurno donio nastup na OI u Parizu.

Kako do Pariza: Evo šta nam treba u Netanji, a šta u Dohi
0
27.07.2023 23:30

No, želi li u Dohu, Crna Gora će najprije morati da pruži dobro izdanje na januarskom Evropskom prvenstvu u Netanji. Kako je pet evropskih selekcija već osiguralo plasman u Dohu, a sa EP će još četiri ekipe ići na SP, onda bi nam dovoljan bio i plasman u četvrtfinale.

Plasira li se na kraju Crna Gora na OI, takmičenje u Parizu pratićemo upravo u ovo doba sljedeće godine - a na njemu će, kao i na SP, nastupiti 16 ekipa koje će u uvodnoj fazi biti podijeljene u četiri grupe.