Društvo

Gradska deponija pred zatvaranjem, Komunalno preduzeće sakupljeno smeće lageruje u Željezari, a potom trasportuje na podgoričke ,,Livade“

Nikšić: Prevoz otpada do Podgorice dnevno košta 3.000 eura

Svakodnevno se u gradu pod Trebjesom sakupi oko 50-60 tona smeća koje se prvo odloži u jedan od pogona bivše Željezare, gdje je prostornim planom predviđeno otvaranje regionalnog centra za upravljanje otpadom, potom utovara u kamione i prevozi u Podgoricu. U toku je gašenje unutrašnjih požara na gradskoj deponiji Mislov do, što je uslov za trajnu sanaciju te crne ekološke tačke

Nikšić: Prevoz otpada do Podgorice dnevno košta 3.000 eura Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Nakon što je 25. jula na deponiji Mislov do izbio površinski požar, otpad iz grada po Trebjesom odvozi se u Podgoricu, na tamošnju sanitarnu deponiju Livade. To će raditi do daljnjeg jer je u međuvremenu iz nikšićke lokalne uprave i Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, kojim rukovodi Damjan Ćulafić, saopšteno da će to smetlište biti zatvoreno i lokacija sanirana, te da u Nikšiću više neće biti deponija.

Direktor Komunalnog preduzeća Mileta Milatović kaže da redovno sakupljaju otpad samo što ga, umjesto na Mislov do, privremeno lageruju u Željezari, po ugovoru koji su potpisali s tim preduzećem, a odatle se velikim kamionima odvozi u Podgoricu, udaljenu skoro 60 kilometara.

TROŠKOVI


– Po izvještajima s vaganja na deponiji Livade u Podgorici, iz Nikšića se svakodnevno odveze 50-60 tona otpada, a plaćamo 26 eura po toni bez PDV-a. Nažalost u međuvremenu je došlo do kvara na kamionu koji prazni podzemne kontejnere i on sad samo može da ih podigne, a pored njega mora biti drugi kamion u koji se istresa otpad, ali to su tekući problemi i nosimo se s njima dok kvar ne otklonimo – kaže Milatović.

Sagovornik Pobjede konstatuje da postupak jeste skup, tim prije što nije izvjesno koliko će trajati, ali da je to sada jedino rješenje.

Komunalni otpad iz Željezare, gdje je prostornim planom predviđena izgradnja reciklažnog centra, odvozi se velikim kamionima, tzv. koritačama, a riječ je o kabastoj materiji zbog čega su i troškovi veći, jer ti šleperi su predviđeni za mnogo veće terete.

Zvaničnu infromaciju koliko košta prevoz otpada iz Nikšića u Podgoricu nijesmo mogli dobiti. Nezvaničnmo, saznajemo da su angažovane dvije privatne firme i da svakodnevno pet-šest kamiona vozi, a da jedna tura košta 300 eura. To znači da je trošak Komunalnog preduzeća i lokalne uprave grada podno Trebjese povećan za više od 3.000 eura svakodnevno.

Dakle, za mjesec će samo prevoz otpada koštati oko stotinu hiljada eura.

SANACIJA


Brojne lokalne uprave najavljivale su da će riješiti problem deponije Mislov do. I aktuelna je to najavila nakon preuzimanja vlasti. Nedavno je saopšteno da je u toku gašnje unutrašnjih požara na deponiji Mislov do što je osnov da se krene u postupak sanacije. Nekolika platoa je zasuto tamponom, a taj posao je na tenderu dobila beogradska firma „Tekon“.

Radovi su vrijedni 400.000 eura koliko je državnim budžetom opredijeljeno za taj posao. Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić prošle sedmice saopštio je, nakon sastanka sa predstavnicima Opštine Nikšić, da bi ta crna ekološka tačka trebalo da bude zatvorena. On je tada demantovao da se otpad deponuje u halama Željezare, a najavio je da će kroz nekoliko mjeseci u Nikšiću biti otvoren i regionalni centar za upravljanje otpadom za tu i opštine Budva, Herceg Novi, Plužine, Žabljak, Tivat i Šavnik.

Ranije je najavljeno da će se u budućem centru otpad reciklirati, da će imati 3D pogon u kojem će od plastike praviti mobilijar za vrtiće, školska dvorišta i parkove, a ono što ne može da se reciklira bilo bi procesom gasifikacije pretvoreno u električnu energiju. Ranije je iz lokalne uprave najavljeno da će se u Budošu graditi elektrana na gas.

Odlaganje komunalnog otpada na deponiji Mislov do, na površini od oko dva hektara, počelo je 2003. godine. Tada je najavljeno da će biti privremenog karaktera i da će biti zatvorena nakon pet godina. Procijenjeno je da se na tu lokaciju godišnje odloži oko 20.000 tona različitog otpada koji nije razdvajan ni po jednom kriterijumu. Zbog načina odlaganja, učestalih požara koji pogoršavaju negativan uticaj na kvalitet vazduha, rasipanja otpada, negativnih vizuelnih uticaja, potencijalnih uticaja na podzemne vode smatra se crnom ekološkom tačkom ne samo Nikšića, već i Crne Gore.

Portal Analitika