Vrata ambulante Hitne pomoći u Golubovcima od juče su zaključana. Razlog je, kako je za Pobjedu rekao direktor Zavoda za hitnu pomoć dr Vuk Niković manjak ljekara. On poručuje da mještani neće ostati bez zdravstvene zaštite, te da očekuje da će ona ponovo biti u funkciji najkasnije do sredine narednog mjeseca.
"Imamo nedostatak ljekara. Bili smo prinuđeni da napravimo preraspodjelu kako bismo imali dovoljno ekipa u Podgorici. Dosta ljekara nam radi prekovremeno, mnogi su otišli na specijalizacije, a imamo i doktorke koje su na trudničkom bolovanju", rekao je Niković.
On kaže da sada imaju tri ili četiri doktora koji će da polažu državni ispit, ali da ne znaju kada će ući u proces rada.
Kućne posjete
"Obavijestio sam Dom zdravlja u kojem se nalazi ambulanta da oni pokrivaju taj teren do 21 sat, a poslije toga mi smo dostupni za kućne posjete. Dakle, nije ispostava niti ambulanta Hitne ukinuta, samo je trenutno bilo neophodno uraditi preraspodjelu zbog manjka ljekara", rekao je dr Niković.
Sa druge strane, mještanin Golubovaca koji je hronični bolesnik kaže za naše novine da im kućne posjete ne znače ništa, te da su zatvaranjem ambulante izgubili mnogo.
"Možemo da umremo dok Hitna pomoć dođe iz Podgorice ili dok mi stignemo do Hitne. Bila nam je velika sigurnost da imamo dežurnog ljekara 24 sata. To se posebno odnosi za vikend jer izabrani doktor subotom i nedjeljom radi od 7 do 12 sati. Što ćemo da radimo poslije toga ako nekom bude neophodna zdravstvena zaštita", kazao je ovaj mještanin koji je želio da ostane anoniman.
On ističe da ih niko nije obavijestio da ambulanta neće raditi, te da su mu juče u Domu zdravlja rekli da se obrati Upravi.
"Mene ne zanima da li imaju ljekara ili ne. Država je dužna da građanima pruži zdravstvnu zaštitu", rekao je on.
Ovaj mještanim ukazao je i na nefunkcionisanje Doma zdravlja posljednjih mjeseci.
Tvrdi da teško i dolaze do terapije, jer u smjeni sada radi samo jedan doktor, dok ih je ranije bilo po troje.
Gužve
"Stvaraju se gužve. Više ne postoji mogućnost da naručim elektronski terapiju, na brojeve se niko ne javlja, pa sam prinuđen da dolazim u Dom zdravlja. Međutim, tamo mi kažu da moram da čekam jer nema mog doktora ili da dođem sljedeći dan", kazao je on.
Predsjednica Ljekarske komore dr Žanka Cerović nedavno je ukazala na problem odliva ljekara poručivši da na tržištu više nemamo doktora, te da taj problem Vlada mora što prije da rješava. Ona je tada rekla da je sjever ostao bez ljekara, te da Budva, koja je destinacija broj jedan, vapi za doktorima.
"Zato ćemo, ljekare usmjeriti tamo, ali im Vlada mora obezbijediti adekvatnu platu i riješiti stambeno pitanje. U fokusu Ljekarske komore u narednom periodu kako je poručila biće mladi ljekar koji je postao nevidljiv u zdravstvenom sistemu. Mladi ljekar koji je završio Medicinski fakultet sam je u sistemu i luta. Prilikom zapošljavanja nailazi na zatvorena vrata iako nema ljekara. Ako ima sreće zaposli se u hitnoj pomoći. Tamo radi danonoćno, živi kod roditelja i ima platu 500 eura. To je sve uvod kad se kod njega javlja frustracija i nezadovoljstvo i jedini spas vidi u odlasku", istakla je ranije Cerović.